Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko armádu na Ukrajinu 'zatím' nepošle. U Pobaltí však cvičí útok

Svět

  14:26
MOSKVA - Ruská armáda na Ukrajině "zatím" nezasáhne, prohlásil na čvrteční besedě s novináři v Moskvě ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ve stejný den však ruská vojska zahájila mohutné vojenské manévry v Kaliningradské oblasti sousedící s Polskem a Litvou. Vojsko se u hranic cvičí v útoku na "případného protivníka," oznámilo ruské ministerstvo obrany.

Ruská armáda (ilustrační fotografie). foto: Reuters

Čas k vyslání mírových sil na východ Ukrajiny podle Lavrova "dosud" nenadešel. K podobnému kroku opakovaně vyzývají separatisté z Doněcké a Luhanské oblasti. Jejich vůdce Denis Pušilin dnes v Moskvě vyslání mírových sil označil za jedinou cestu k ukončení bojových akcí. Vzbouřenci počítají s vysláním ruských "mírových jednotek", které už operují například v separatistickém Podněstří.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

"Pověřili jsme našeho stálého představitele v OSN, aby přednesl návrh rezoluce Rady bezpečnosti k situaci na Ukrajině," řekl dále Lavrov novinářům. "Stále větší znepokojení totiž vyvolává fakt, že úsilí o zastavení konfliktu a zejména o ukončení ukrajinské trestné operace dosud k ničemu nevedlo," dodal ruský ministr.

Lavrov rovněž prohlásil, že Moskva žádá okamžité vyšetření zpráv o údajném použití zápalných pum ukrajinskou armádou. Tyto informace dnes z východoukrajinského Slavjanska rozšířila ruská média s odvoláním na zprávy povstalců. Ukrajinské velení zprávy o užívání zápalných bomb důrazně popřelo.

Podle Lavrova by podobná obvinění měla vyšetřit pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, která na Ukrajině už řadu týdnů působí.

PSALI JSME:

Kvůli "případnému protivníkovi"

V Kaliningradské oblasti sousedící s Polskem a Litvou mezitím ruská armáda zahájila mohutné vojenské cvičení. Přesné údaje o rozsahu manévrů, jež odstartovaly ve čtvrtek, nejsou k dispozici. Podle informace ruského velení jsou velikostí srovnatelné s vojenským cvičením, které alianční jednotky uspořádaly v Polsku a pobaltských zemích. Jde zejména o cvičení NATO Saber Strike-2014 a Baltops-2014.

K břehům Baltského moře v Kaliningradské oblasti povolalo ruské velení 24 bojových lodí. Na letiště v Kaliningradu a dalších městech byly převeleny stíhací letouny Su-27 a Su-34. Nad Baltským mořem provedou letouny nácvik výzvědných letů a útoků na námořní cíle "případného protivníka". V centrální části Ruska budou k zajištění vzdušné podpory připraveny dálkové bombardéry Tu-22.

Manévrů NATO Saber Strike se podle aliančního velení v Litvě, Lotyšsku a Estonsku účastní 4700 vojáků z deseti spojeneckých zemí. Vojenská cvičení států NATO se konala v květnu také v Estonsku a v Polsku.

Uprchlíci na Ukrajině

Moskva nyní hostí Denise Pušilina, vůdce proruských separatistů ve východoukrajinském Doněcku. Pušilin ve čtvrtek oznámil, že rusko-ukrajinské hranice už překročilo na 15 000 uprchlíků. Tento údaj však nelze nezávisle ověřit a ukrajinská pohraniční služba informace o velkém množství uprchlíků popírá.

Podle vedení Rostovské oblasti už do Ruska dorazilo 35 000 uprchlíků a vicepremiérka Olga Goloděcová tvrdí, že Rusko se v pohraničních oblastech může postarat o nanejvýš 10 000 lidí.

Boje na východě Ukrajiny:

V jednom z uprchlických táborů nedaleko Rostova na Donu ve čtvrtek pobýval generální tajemník Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Lamberto Zannier. V besedě s uprchlíky si podle ruských novinářů vysloužil tvrdou kritiku, když chválil ukrajinského prezidenta Petra Porošenka za snahu vrátit na Ukrajinu mír. "Co je to za prezidenta, když zabíjejí naše lidi?" ptali se italského diplomata uprchlíci z východu Ukrajiny.

VÍCE ZDE:

Zannier podle agentury ITAR-TASS řekl, že osoby odpovědné za spáchané zločiny musejí být potrestány. "Válka na východě Ukrajiny je šílenství, které musí skončit," prohlásil. Odsoudil rovněž referendum, které předcházelo vyhlášení "samostatnosti" Doněcké a Luhanské republiky. "Existují mezinárodní pravidla a referendum lze zorganizovat jen v souladu s ústavou. Jinak by si svá referenda mohla vyhlásit každá rodina," řekl generální tajemník OBSE.

Ruské pohraniční oblasti podle místních médií organizují dobročinné sbírky na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Jen v Rostovské oblasti podle agentury Interfax stojí péče o příchozí Ukrajince měsíčně kolem 350 milionů rublů (přes 200 milionů korun). Výdaje pokryje Moskva z federálních rezerv.

ČTĚTE TAKÉ:

Útočiště uprchlíci nacházejí v rekreačních objektech, velká část z nich se v Rusku uchýlila k příbuzným. Ruské úřady jim zajišťují lékařskou péči, v případě potřeby jim prý seženou i dočasné zaměstnání.

Autoři: ,