Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ostřelovala nás ukrajinská armáda, prohlásil šéf ruské Belgorodské oblasti

„Belgorod, město vojenské slávy“ stojí na znaku, který označuje vstup do ruského města nacházejícího se v blízkosti Ukrajiny. (28. května 2023) foto: Profimedia.cz

Několik obcí v Belgorodské oblasti ostřelovaly ukrajinské ozbrojené síly, uvedl v pondělí dopoledne Vjačeslav Gladkov, gubernátor ruského regionu, který sousedí s Ukrajinou. Podle Gladkova se terčem ostřelování staly dva průmyslové podniky a čtyři lidé byli zraněni. Rusko mezitím podniklo na Ukrajinu další vlnu vzdušných útoků.
  11:47aktualizováno  16:22

„V Šebekinu byly napadeny dva průmyslové podniky. V důsledku zásahu granátů v jednom z podniků vzplála výrobní hala s barvami a laky,“ píše Gladkov, podle něhož se jeden ze čtyř zraněných mužů nachází v nemocnici na jednotce intenzivní péče a jeho zdravotní stav je vážný. „Ve druhém závodě nejsou žádná viditelná poškození ani zranění,“ dodal gubernátor.

V obci Novaja Tavolžanka je poškozeno elektrické vedení, uvedl dále Gladkov s poznámkou, že několik dalších míst je bez dodávek elektrického proudu. V obci Kozinka v Grajvoronském okrese byla podle něj zasažena budova hotelu a myčky.

Ruští představitelé od počátku ruské invaze na Ukrajinu opakovaně osočují Ukrajince, že na Belgorodskou oblast a další sousedící regiony útočí, mimo jiné drony. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné ihned nezávisle ověřit.

Minulé pondělí se Belgorodská oblast stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva i médií do oblasti pronikli Rusové z oddílů Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru bojujícího na straně Ukrajiny. Později se stáhli.

Dříve během dne Gladkov podle ruskojazyčného webu stanice BBC tvrdil, že od začátku války vstoupilo z Ukrajiny do Belgorodské oblasti už několik „sabotážních a průzkumných skupin“. „Žijeme v podmínkách skutečné války. Ať už se to někomu líbí nebo nelíbí, tak probíhá,“ uvedl gubernátor v ruské televizi Rossija-24. Moskva přitom svou invazi do sousední země označuje jako „speciální vojenskou operaci“, nikoliv válku.

„Nepřítel přichází. Před posledními událostmi v Grajvoronském (okrese) k nám přišlo pět sabotážních a průzkumných skupin,“ dodal Gladkov s odkazem na střety z minulého týdne, které se odehrály právě v Grajvoronském okrese. Její část už ruská vojska obsadila a okupovala po vypuknutí invaze, ukrajinští obránci je ale při své bleskové protiofenzivě loni v září vytlačili.

Kyjev se téměř nikdy oficiálně nehlásí k odpovědnosti za útoky na ruském území. Zároveň však podle agentury Reuters uvedl, že ničení infrastruktury je přípravou na plánovanou protiofenzivu proti ruským invazním silám. V posledních týdnech útoky na ruském území zesílily. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílit ostrahu hranic, aby byl zajištěn „rychlý“ pohyb ruských vojáků a civilistů do ukrajinských regionů, která okupuje Moskva.

Ukrajina v noci na pondělí čelila další vlně ruských útoků, které směřovaly proti Kyjevu a Oděse, kde poničily infrastrukturu přístavu. V obou městech byly slyšet výbuchy, protivzdušná obrana zničila 29 z 35 dronů a 37 ze 40 ruských raket. Exploze v hlavním městě se ozvaly i během dopoledne, což rozeznělo sirény. Ve Chmelnycké oblasti Rusové zasáhli vojenský objekt.

Autoři: ,

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.