Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začalo rusko-běloruské armádní cvičení, účastní se ho 200 tisíc vojáků. Západ je znepokojen

Svět

  19:25
Slavnostním ceremoniálem ve čtvrtek formálně začaly společné strategické manévry ruských a běloruských ozbrojených sil, praktická cvičení nicméně začnou až v pátek. Rozsáhlé vojenské cvičení, do něhož se zapojí až 200 tisíc vojáků, sleduje se znepokojením Západ.

Náměstek ruského šéfa resortu obrany Nikolaj Pankov uvedl, že letošní cvičení Západ - 2021 se od předchozích liší rozsahem, množstvím zapojených lidí i techniky. 

Akcí v rámci manévrů se podle něj zúčastní na 200 tisíc vojáků, osm desítek letadel a vrtulníků, 760 kusů bojové techniky, včetně 290 tanků, 240 děl, raketometných systémů a minometů, a rovněž 15 lodí.

Manévry potrvají od 10. do 16. září. Jednotlivá cvičení se budou konat v devíti vojenských cvičných prostorech v Rusku a v pěti v Bělorusku a také v Baltském moři. Jejich součástí mají být i ostré střelby.

Zahajovací ceremoniál se dnes uskutečnil na cvičišti Mulino v Nižegorodské oblasti v centru evropské části Ruska. 

Zahajovací ceremoniál cvičení Západ se uskutečnil na cvičišti Mulino v Nižegorodské oblasti. (9. září 2021)

Přítomni byli vedle ruských a běloruských vojenských činitelů i představitelé armád zemí, které se do manévrů rovněž zapojí - Arménie, Indie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Mongolska, napsal TASS.

Cvičení Západ - 2021 se koná v době zvýšeného napětí mezi Západem a Běloruskem kvůli tvrdému potlačení běloruské opozice režimem autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.

Představitelé NATO upozornili, že cvičení, pořádané po výrazném zvýšení přítomnosti ruských vojenských sil na ukrajinských hranicích z počátku roku, zvyšuje riziko nějaké nehody nebo omylu, jež by mohly vyvolat krizi.

Náměstek ruského ministra obrany Pankov tvrdí, že cvičení Západ - 2021 má čistě obranný charakter.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...