Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Začalo rusko-běloruské armádní cvičení, účastní se ho 200 tisíc vojáků. Západ je znepokojen

Svět

  19:25
Slavnostním ceremoniálem ve čtvrtek formálně začaly společné strategické manévry ruských a běloruských ozbrojených sil, praktická cvičení nicméně začnou až v pátek. Rozsáhlé vojenské cvičení, do něhož se zapojí až 200 tisíc vojáků, sleduje se znepokojením Západ.

Náměstek ruského šéfa resortu obrany Nikolaj Pankov uvedl, že letošní cvičení Západ - 2021 se od předchozích liší rozsahem, množstvím zapojených lidí i techniky. 

Akcí v rámci manévrů se podle něj zúčastní na 200 tisíc vojáků, osm desítek letadel a vrtulníků, 760 kusů bojové techniky, včetně 290 tanků, 240 děl, raketometných systémů a minometů, a rovněž 15 lodí.

Manévry potrvají od 10. do 16. září. Jednotlivá cvičení se budou konat v devíti vojenských cvičných prostorech v Rusku a v pěti v Bělorusku a také v Baltském moři. Jejich součástí mají být i ostré střelby.

Zahajovací ceremoniál se dnes uskutečnil na cvičišti Mulino v Nižegorodské oblasti v centru evropské části Ruska. 

Zahajovací ceremoniál cvičení Západ se uskutečnil na cvičišti Mulino v Nižegorodské oblasti. (9. září 2021)

Přítomni byli vedle ruských a běloruských vojenských činitelů i představitelé armád zemí, které se do manévrů rovněž zapojí - Arménie, Indie, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a Mongolska, napsal TASS.

Cvičení Západ - 2021 se koná v době zvýšeného napětí mezi Západem a Běloruskem kvůli tvrdému potlačení běloruské opozice režimem autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka.

Představitelé NATO upozornili, že cvičení, pořádané po výrazném zvýšení přítomnosti ruských vojenských sil na ukrajinských hranicích z počátku roku, zvyšuje riziko nějaké nehody nebo omylu, jež by mohly vyvolat krizi.

Náměstek ruského ministra obrany Pankov tvrdí, že cvičení Západ - 2021 má čistě obranný charakter.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat