22. srpna 2010 22:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Rusko bez Putina,' skandoval dvoutisícový dav v centru Moskvy

Boris Němcov a ostatní opoziční aktivisté nesou ruskou vlajku na demonstraci proti vládní garnituře v centru Moskvy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boris Němcov a ostatní opoziční aktivisté nesou ruskou vlajku na demonstraci proti vládní garnituře v centru Moskvy | foto: ČTK

MOSKVA Na dva tisíce lidí se zúčastnilo v centru Moskvy rockového koncertu pořádaného za záchranu lesa, kterému hrozí částečné vykácení kvůli stavbě dálnice Moskva-Petrohrad. Koncert, který radnice nepovolila, se stal zároveň opoziční demonstrací proti vládní garnituře. Zvlášť se kritika účastníků zaměřila na premiéra Vladimira Putina.

Puškinovo náměstí v centru města obklíčily desítky policejních vozů a zásahové policejní jednotky (OMON). Všichni byli vybaveni přilbami, někteří i neprůstřelnými vestami.

Moskevská radnice povolila na tomto místě jen shromáždění obránců lesa v Chimkách u Moskvy, ale nepovolila koncert, který označila za nelegální a nemorální. Snažila se odradit lidi od účasti tím, že nepovolila instalovat na podiu zvukové zařízení.

Lídr skupiny DDT Jurij Ševčuk na opoziční demonstraci v centru Moskvy

Rusko bez Putina, skandoval dav
Organizátory podpořili mnozí umělci hudební scény, hlavně rockový veterán z Petrohradu a lídr kultovní skupiny DDT Jurij Ševčuk, ale nemohli na podiu uspořádat koncert, jak plánovali.

Jurij Ševčuk zazpíval s kytarou několik nejznámějších písní, jejichž refrény dav ihned opakoval a mával vlajkami a transparenty s ekologickými a politickými slogany.

"Les v Chimkách je symbolem občanského boje proti svévoli státu," řekl populární zpěvák. "Je to náš les, Rusko bez Putina," skandoval dav.

Aktivisté nesou ruskou vlajku na opoziční demonstraci proti vládní garnituře v centru Moskvy

"Přišli jsme sem, abychom si zazpívali, aby nám nekáceli náš les, který je plícemi Moskvy. Ale také proto, abychom řekli Kremlu a Putinovi, že už toho máme dost, máme dost jejich systému, jejich lží, které slouží k tomu, aby si funkcionáři naplnili svoje kapsy," řekl účastník koncertu Viktor Kalinovskij.

Až dva tisíce demonstrantů
"Chceme zvuk," křičel dav na protest proti zákazu ozvučení podia, který nařídily úřady. "Mají z nás strach a dělají vše pro to, aby nás nebylo slyšet," řekla Jevgenije Čirikovová, mluvčí hnutí na ochranu lesa v Chimkách, které už více než dva roky marně bojuje s úřady za přehodnocení projektu, jenž je podle nich nelegální a slouží jen soukromým zájmům.

"Proti nám jde celá armáda funkcionářů, ale my nejsme sami, děkujeme, že jste přišli v tak hojném počtu," řekla Čirikovová.

Účast dvou tisíc demonstrantů označuje agentura AFP za nebývalou. Obvykle se na opozičních demonstracích sejde hrstka nejodvážnějších, které pak policie rychle rozežene. I když hudbu bez ozvučení mohli slyšet jen účastníci v prvních řadách, lidé setrvali na Puškinově náměstí obestavěném zátarasy a obklíčeném policisty skoro tři hodiny.

ČTK, Lidovky.cz

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.