Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreml počítá se ztrátami až 100 tisíc branců, na jaře chce novou ofenzívu

Svět

  21:09
Kreml počítá, že do léta ztratí v bojích na Ukrajině až třetinu z asi 300 000 mužů, které letos na podzim mobilizoval. Jeho cílem je nyní použít rekruty, než vychová další vojáky a započne další ofenzívu na jaře, tvrdí ruský investigativní web Važnyje istorii s odkazem na své zdroje, z nichž jeden je blízký ruské tajné službě FSB a druhý generálnímu štábu ruské armády.

Rusko koncem září vyhlásilo částečnou mobilizaci s tím, že do zbraně má být povoláno asi 300 000 záložníků. Mnozí z mobilizovaných byli vysláni na frontu bez výcviku, připomněl investigativní server.

„Plán je asi takovýhle – zatím získat čas a stabilizovat frontu s pomocí mobilizovaných. A se vším začít znova na jaře,“ sdělil portálu jeden z jeho zdrojů. Ruské politické i armádní velení podle něj chápe, že takovýto plán povede k velkým ztrátám. „Během jara příštího roku mohou ztráty, tedy mrtví a ranění, podle jedné z prognóz dosahovat okolo 100 000. Ale nikoho to neznepokojuje. Zamění je branci,“ sdělil stejný zdroj.

Ruské ministerstvo obrany plánuje podle druhého zdroje serveru do jara vycvičit k bojům na Ukrajině 120 000 branců. Právě kvůli plánu vyslat je na Ukrajinu jako náhradu za padlé a raněné mobilizované ruský prezident Vladimir Putin stále nevydal nařízení o ukončení částečné mobilizace.

„Nynější úkol je upevnit frontovou linii. Kvůli nedostatku lidí jsme někdy neměli vojáky na druhé obranné linii. Na některých místech v ní byly mezery dlouhé až 20 kilometrů,“ sdělil tento zdroj.

Putin se také podle zjištění investigativního serveru nevzdává cíle dobýt Kyjev. Nehledě na řadu bolestivých dílčích proher na frontě i těžké ztráty ruské armády je odhodlán válčit několik let.

Válka na Ukrajině trvá už devět měsíců. Podle jiného šetření webu Važnyje istorii přišlo Rusko od února ve válce na Ukrajině už o více než 90 000 vojáků. O podobném počtu hovořil začátkem tohoto měsíce také nejvýše postavený americký generál Mark Milley, podle něhož ve válce na Ukrajině zemřelo nebo bylo raněno více než 100 000 příslušníků ruské armády.

Moskva o svých ztrátách oficiálně informovala jen třikrát, naposledy na konci září v souvislosti s vyhlášením částečné mobilizace v Rusku tamní ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že na Ukrajině zahynulo 5 937 ruských vojáků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat