Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině

Britové válčí na Ukrajině. Londýn dodává Kyjevu tisíce protitankových střel, proti Rusům bojují i jeho občané

Směrem ke Kyjevu se pohybovala pětikilometrový konvoj ruské armády s tanky a vozy dělostřelectva, uvedla na základě satelitních snímků z 27. února 2022 společnost MAXAR. Kyjevu je vzdálen 60 kilometrů. foto: AP

Doporučujeme
Spojené království na Ukrajině nereprezentují pouze britské zbraně. V pondělním raketovém útoku na základnu Javoriv zemřeli přinejmenším tři bývalí důstojníci ostrovních speciálních jednotek. Se zjištěním přišel britský bulvární deník The Daily Mirror.
  18:30

V útoku mělo podle oficiálních ukrajinských údajů zahynout 35 lidí a dalších 134 utrpět zranění. Původní verze však tvrdila, že se nejednalo o žádné cizince.

Česko majetek ruských oligarchů zabavit neumí, z odstavených vil nemůže vyhodit ani nájemníky

Ruská strana naopak tvrdila, že zlikvidovala 180 zahraničních „žoldnéřů“ a neuvedený počet zbraní. Útok vzbudil pozornost Západu především proto, že proběhl nečekaně blízko polských hranic, a tedy hranic členského státu NATO. Při potenciálním minutí cíle tak ruské dělostřelectvo riskovalo eskalaci konfliktu.

Tři britští speciálové podle The Daily Mirror nebyli členy zahraniční legie. Není známo, v jaké kapacitě na Ukrajině působili a jaké úkoly měli plnit. Javoriv však dlouhodobě slouží coby výcvikové centrum ukrajinských sil, kde působí zahraniční poradci ze Západu.

Britská armáda současně již dříve uvedla, že registruje několik svých členů, kteří odcestovali bojovat na Ukrajinu. „Víme o malém množství jednotlivých vojáků, kteří neuposlechli rozkaz a bez dovolení se vzdálili z kasáren. Možná že z osobního popudu odcestovali na Ukrajinu,“ uvedl mluvčí armády ve čtvrtek pro televizi Sky News.

Stovky Britů chtějí proti agresorům bojovat

Britská vláda takovéto snahy oficiálně nepodporuje. Naopak, ministr obrany Ben Wallace velmi jasně stanovil, že vojáci, kteří odcestují na Ukrajinu, porušují zákon. Ke zmatku mohlo přispět dřívější prohlášení ministryně zahraničí Liz Trussové, jež v rozhovoru pro televizi BBC řekla, že bude „rozhodně podporovat“ všechny, kdo odjedou na Ukrajinu hájit svobodu a demokracii.

Britská média od té doby přišla hned s několika příběhy vysloužilců, kteří zamířili na východ Evropy. Například deník The Times psal začátkem měsíce o více než 150 někdejších výsadkářích, kteří se rozhodli pomoct v bojích proti putinovskému Rusku.

Ukrajinskému velvyslanectví v Londýně se údajně ozvaly stovky Britů, včetně třiasedmdesátiletého muže, že se chtějí do bojů zapojit. Nejmenovaný úředník deníku řekl, že se na Ukrajinu sjíždějí veteráni z celého světa.

„Přijede spousta lidí z celého světa, z Mexika, USA, Evropy a Asie. Mnoho z nich jsou bývalí britští vojáci, někteří ze speciálních i běžných jednotek,“ uvedl.

Mezi 150 dobrovolníky byl například čtyřiatřicetiletý Shane, jenž byl předtím dvakrát na misi v Afghánistánu. Podle vlastních slov se rozhodl vydat na Ukrajinu poté, co slyšel vyjádření ministryně zahraničí Trussové.

„Rusko pošlapává demokratická práva země a já se nehodlám dívat, jak jim to prochází,“ vysvětlil bývalý armádní sniper. Na Ukrajinu se chystal také bývalý vojín Connor Darton, jenž připouštěl, že jeden člověk svět sice nezmění, „ale může se o to určitě pokusit“. I jeho údajně inspirovala slova konzervativní političky.

Tohle je válka, zaznělo anglicky

O přítomnosti Britů na bojišti se spekulovalo hned v prvních dnech invaze. Po Twitteru například kolovalo video z bojů o letiště Hostomel severozápadně od metropole Kyjeva, jež ji mělo dokládat. Na videu jsou slyšet dva muži, kteří mluví výrazně britským přízvukem a používají vojenský slang. Popisují útočící ruskou helikoptéru a mluví o tom, že se musí dostat do nějaké budovy, kde budou mít lepší možnost obrany. „Tohle je ku*va válka,“ uzavírá jeden z nich hodnocení situace.

Britské zbraně pro Ukrajinu

Oficiálně se však britská pomoc redukuje na dodávky zbraní. Vláda premiéra Borise Johnsona v současnosti zvažuje plán poslat ukrajinské armádě vedle tisíců protitankových střel také střely země–vzduch. V britském parlamentu to minulý týden řekl ministr obrany Ben Wallace.

„V reakci na žádost Ukrajiny se vláda rozhodla zvážit dodání vysokorychlostních přenosných protileteckých střel Starstreak,“ citoval britského ministra obrany list The Guardian. „Domníváme se, že tento systém zůstane v definici obranných zbraní a zároveň pomůže ukrajinským silám lépe bránit své nebe.“

Londýn již před ruskou invazí Ukrajincům zaslal dva tisíce protitankových střel NLAW, které pomáhaly brzdit postup ruských jednotek. Podle Wallace počet doručených střel tohoto typu od té doby narostl na 3615. „A budeme doručovat další,“ řekl. Brzy také podle médií začne přeprava malého počtu protitankových střel Javelin.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!