Středa 2. prosince 2020svátek má Blanka -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko oslaví konec války o den později. Spekuluje se, že jde o snahu zastínit připomínku masakru v Beslanu

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

Moskva Ruský prezident Vladimir Putin podepsal zákon o přenesení data ukončení druhé světové války z 2. na 3. září. Uvedla to v pátek ruská média s odvoláním na úřední věstník Kremlu. Na sociálních sítích i v tisku se dříve objevily úvahy, zda přenesení data nemá zakrýt připomínku masakru v beslanské škole na severním Kavkazu ze 3. září 2004.

Ostatně proti přesunutí data se ještě před podepsáním zákona ozvala prezidentská rada pro lidská práva s odůvodněním, že 3. září je současně dnem památky obětí teroristického útoku v Beslanu v Severní Osetii. V tamní škole, ovládnuté čečenskými teroristy, zahynulo po zmateném útoku bezpečnostních sil více než 330 rukojmích, včetně 186 dětí, jakož i 31 teroristů a 12 příslušníků speciálních sil. Tehdy už byl Putin prezidentem.

„Příbuzní a blízcí obětí tohoto příšerného činu to nepochopí,“ varovali poradci podle listu Kommersant. Deník dodal, že toto stanovisko sdílí i senátor za Severní Osetii Arsen Fadzajev.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov odmítl přesunutí data konce druhé světové války okomentovat. Zákon, který navrhli zákonodárci z vládní strany Jednotné Rusko, přijaly obě komory ruského parlamentu.

Fotografie obětí teroristického útoku v severním Kavkazu.

Fotografie obětí teroristického útoku v severním Kavkazu.

Autoři zákona vysvětlovali svou iniciativu přáním „zachovat historickou spravedlnost vůči vítězům ve druhé světové válce“. Připomněli, že už v roce 1945 sovětské vedení vyhlásilo 3. září za Den vítězství nad Japonskem. V Rusku však v roce 2010 jako datum ukončení války stanovili 2. září, tedy den, kdy Japonsko formálně kapitulovalo. Čína přitom slaví Den vítězství ve válce proti Japonsku 3. září.

„Formulace ‚3. září je dnem ukončení druhé světové války‘ symbolizuje přechod od válečného stavu k míru a k hledání cest k usmíření a spolupráci,“ uvedli autoři zákona podle Kommersantu.

Internetový deník Gazeta.ru v této souvislosti připomněl, že Putin kvůli koronaviru odložil slavnostní přehlídku, kterou si Rusko mělo připomenout válečné vítězství v Evropě 9. května. Spekuluje se nyní, že by se přehlídka mohla konat právě v září, anebo 7. listopadu k uctění historické přehlídky v roce 1941, kdy vojáci rovnou z Rudého náměstí pochodovali na frontu proti Němcům, postupujícím tehdy k Moskvě.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...