Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražda Němcova: ‚Čečence donutili k doznání mučením‘

Vraždy

  9:28aktualizováno  11:17
MOSKVA - Hlavní podezřelý z vraždy ruského opozičního předáka Borise Němcova Zaur Dadajev byl k přiznání zřejmě donucen mučením. Podle agentury AFP to ve středu řekl člen kremelské konzultativní rady pro lidská práva Andrej Babuškin.

Zaur Dadajev v poutech. foto: Reuters

„Jsou důvody věřit, že se Zaur Dadajev přiznal v důsledku mučení,“ řekl Babuškin. Podle AFP dodal, že Čečence navštívil v úterý v cele a viděl na jeho těle „četná zranění“.„Nemůžeme sice prohlásit, že byl mučen... ale na jeho těle jsme našli četná zranění,“ sdělil člen prezidentské rady pro lidská práva. Upřesnil, že šlo zejména o odřeniny od pout na nohách a na rukou a o zranění na prstech nohou.

Pouta a pytel přes hlavu

Zhruba třicetiletý bývalý člen speciálních sil čečenské policie Dadajev podle Babuškina mimo jiné líčil, že byl po svém zatčení dva dny držen v poutech a s pytlem přes hlavu.

Zaur Dadajev se k vraždě Borise Němcova přiznal. Nyní tvrdí, že tak učinil pod...

Zaur Dadajev se k vraždě Borise Němcova přiznal. Nyní tvrdí, že tak učinil pod nátlakem, a své přiznání odvolal.

Ruští vyšetřovatelé zatím tvrdí, že vražda byla podle všeho osobní mstou dvou Čečenců, Dadajeva a Beslana Šavanova, a nikoli zločinem provedeným na objednávku. Smrt kritika prezidenta Vladimira Putina ovšem od počátku vyvolala v opozičních kruzích přesvědčení, že je za ni odpovědný Kreml.

Agentura Rosbalt v Moskvě s odvoláním na policejní zdroje oznámila, že za vraždou nejspíš stojí dvojice Čečenců Zaur Dadajev a Beslan Šavanov. Dadajev byl několik dní po vraždě zadržen a k činu se nejdříve údajně doznal. Šavanov spáchal sebevraždu, když minulý víkend v čečenské metropoli Grozném prchal před policií. Oba muži bývali bojovníky speciálního čečenského policejního praporu Sever, který spadá pod velení vojsk ministerstva vnitra Ruské federace.

Dadajev v pondělí ve vazbě své původní přiznání odvolal, napsal list Moskovskij komsomolec. „Celou dobu na mě křičeli, že jsem zabil Němcova. Odpovídal jsem, že ne. Jedenáct let jsem bojoval se zločinci a hájil zájmy Ruska, a teď mě ani nepustí ke slovu,“ řekl moskevskému listu bývalý policista. Zpravodaj deníku se prý do vazební věznice dostal jako člen občanské kontrolní komise.

Zaur Dadajev (vlevo) u moskevského soudu.
Anzor Gubašev v rukách ruské policie.
Zaur Dadajev v poutech.
Šagid Gubašev (uprostřed), podle ruských úřadů podezřelý z přípravy vraždy...

Agentura Rosbalt napsala, že shromážděné důkazy a výpovědi zadržených „jednoznačně ukazují na to, že vražda Němcova byla osobní akcí Dadajeva a Šavanova, žádní objednavatelé nebyli“. Verze o organizovaném spiknutí ještě odložena nebyla, ale zatím ji údajně nic ze získaných poznatků nepotvrzuje.

‚Pomsta rozezlených Čečenců‘

Dadajev a Šavanov po odchodu od policie marně hledali práci a věnovali se údajně studiu islámu. Po lednovém islamistickém útoku na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo je prý rozhořčilo stanovisko některých ruských politiků včetně Němcova, kteří se redakce satirického týdeníku zastávali. „Rozhodli se pomstít a zvýšit si tak autoritu mezi obyvateli severního Kavkazu, zejména Čečenska a Ingušska,“ napsal Rosbalt.

Verzi o osobní mstě dvou Čečenců údajně potvrzují i policejní zdroje obvykle dobře informovaného ruského listu Kommersant. Dadajeva a Šavanova prý také rozezlily útoky ruské opozice proti prezidentu Vladimiru Putinovi a čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi.

V moskevské vazební věznici je nyní pětice podezřelých: kromě Dadajeva ještě bratři Anzor a Šagid Gubaševovi, Chamzad Bachajev a Tamerlan Eskerchanov. Poslední jmenovaný, bývalý policista, podle vyšetřovatelů mohl pomáhat vrahům při sledování Němcova. Z čečenských policejní oddílů byl Eskerchanov podle Kommersantu propuštěn kvůli prokázané krevní mstě.

Černá listina

Nepotvrzené zprávy hovoří ještě o dvou dalších zadržených Čečencích, známých či příbuzných Eskerchanova. Policie ale zatím jejich zatčení nepotvrdila. Ruský opoziční list Novaja gazeta v pondělí napsal, že právě jeden z těchto dvou mužů je skutečným organizátorem Němcovovy vraždy.

Jeho jméno je prý Ruslan a hodnost major. Jeho příjmení zná údajně ruský prezident Vladimir Putin. Blízkým příbuzným „Ruslana“ je podle Nové gazety vysoce postavený důstojník čečenské policie.

Ruský list napsal, že existuje černá listina opozičních aktivistů a novinářů, kteří mají zemřít. Kromě Němcova v něm údajně figurují bývalý oligarcha Michail Chodorkovskij, přední opoziční novinář Alexej Venědiktov a televizní moderátorka Ksenija Sobčaková.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...