26. dubna 2017 7:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko chce, aby OSN bojovala s dezinformacemi. Podle Západu je však samo šíří

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská federace navrhla, aby sekretariát Organizace spojených národů pro boj s falešnými zprávami a dezinformacemi vypracoval strategie, které by vyšly jako součást rezolucí Valného shromáždění. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS s odvoláním na zástupkyni ruského ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou.

„Škody způsobené dezinformacemi jsou plně srovnatelné se škodami způsobenými virovou epidemií. Proto, stejně jako v případě jakékoli přeshraniční pandemie, je třeba vypracovat strategie boje proti této hrozbě na národní úrovni,“ řekla Zacharovová.

Ruská zástupkyně také varovala před bezprecedentní hloubkou a intenzitou problému. Novou krizi podle ní vyvolala politická turbulence a návrat mnoha států k praktikám informační války z dob studené války. Média tak procházejí krizí důvěry veřejnosti, kterou způsobil především pokles profesionálních standardů a masový vznik falešných zpravodajských webových stránek.

Zacharovová dále upozornila na úpadek svobody slova, nestrannosti a objektivity médií. Globální informační prostor se podle ní rozpadá na politicky angažované fragmenty.

Ruská armáda v únoru zřídila jednotky pro „informační operace“, které mají chránit ruské národní zájmy před kybernetickou propagandou. Podle evropských a amerických špionážních agentur přitom právě falešné zprávy a útoky hackerů Rusko využívá, aby destabilizovalo západní společnosti a ovlivňovalo volby.

V České republice letos v rámci ministerstva vnitra začalo fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH), které se specializuje na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz