11. října 2015 19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko chce od Britů vysvětlit zprávy o tom, že RAF smí sestřelit ruské stíhačky

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

MOSKVA Rusko si pozvalo britského vojenského atašé v Moskvě, aby vyjasnil zprávy britských médií, podle nichž mají britští vojenští piloti povolení sestřelovat ruské stíhačky nad Irákem. Britský atašé podle agentury Reuters uvedl, že informace k této záležitosti nemá a že předá oficiální odpověď v blízké budoucnosti.

Britský list The Daily Star v neděli s odvoláním na vysoké armádní zdroje uvedl, že britským pilotům a pilotům Severoatlantické aliance (NATO) bylo řečeno, že mohou sáhnout i k tvrdým opatřením, pokud budou při své misi nad Irákem ostřelováni ruskými stíhačkami. Zpráva přišla poté, co Británie varovala Rusko, že dělá situaci na Blízkém východě „mnohem nebezpečnější“.

Putin jednal se Saúdy o Sýrii

Vladimir Putin se v neděli setkal se saúdskoarabským ministrem obrany Muhammadem bin Salmánem Saúdem. Tématem jejich jednání byla zejména situace v Sýrii. Jak po schůzce uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí, jeho země má obavy kvůli krokům Moskvy v Sýrii. Moskva prý těmto obavám rozumí, ale obě země se shodují, že je třeba zabránit vytvoření teroristického chalífátu v Sýrii.

  • Putin se s bin Salmánem Saúdem, který je synem saúdskoarabského krále, setkal na okraj Velké ceny Ruska formule 1 v Soči. Rusko začalo před dvěma týdny s bombardováním nepřátel syrského prezidenta Bašára Asada. K nim patří i povstalecké skupiny podporované právě Rijádem.
  • Jak uvedl saúdskoarabský ministr zahraničí, jeho země chce s Ruskem najít společnou řeč, aby se jim podařilo zachovat jednotnou Sýrii. Rijád si představuje, že by v zemi po nějakou dobu vládl přechodný kabinet, což by podle ministra znamenalo, že prezident Asad bude muset svou funkci opustit. Rusko je přitom jedním z hlavních Asadových spojenců a cílem jeho leteckých úderů v Sýrii je právě posílení jeho režimu.

Podle zdrojů, na které se list odvolává, je jen otázkou času, než budou vojáci zapojeni do smrtelné konfrontace s ruskými letadly. Vojenští velitelé věří, že je reálná možnost, že britské letadlo může být napadeno nebo sestřeleno v leteckém souboji s ruským pilotem.

Podle zdroje budou letadla Tornado Britského královského letectva (RAF) vybavena vyspělými raketami vzduch-vzduch krátkého doletu Asraam - nadzvukovou zbraní, která může sestřelit letadlo ze vzduchu. Každá z těchto raket stojí 200 tisíc liber (7,3 milionu korun) a může letět třikrát rychleji, než je rychlost zvuku. Každé letadlo může nést až čtyři tyto rakety.

Pilotům RAF podle článku bylo sděleno, že se mají za každou cenu vyhnout kontaktu s ruskými letadly a americké a britské týmy, které mají na starosti vojenské lety, udělají vše, aby udržely letadla od sebe. Piloti však byli důrazně upozorněni, že se musejí připravit na střelbu na ruská letadla, pokud na tom budou záviset jejich životy.

Britské královské letectvo shodilo na cíle Islámského státu již více než 250 bomb. Ministr obrany Michael Fallon uvedl, že vláda se bude snažit přesvědčit parlament, aby rozšířil možnost vojenského zásahu i na Sýrii. Podle něho je nelogické útočit na bojovníky IS v Iráku a ne v Sýrii.

ČTK