26. října 2016 13:29, aktualizováno  16:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko couvlo. Flotila v čele s letadlovým Kuzněcovem už nebude tankovat u Španělů

Letadlová loď Admirál Kuzněcov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlová loď Admirál Kuzněcov | foto: ČTK

BRUSEL Rusko stáhlo žádost, aby jeho válečné lodě v čele s letadlovou lodí Admirál Kuzněcov plující k Sýrii mohly ve španělské enklávě Ceuta v severní Africe doplnit palivo. Ve středu to oznámilo ruské velvyslanectví ve Španělsku. Španělsko původně s dotankováním souhlasilo, později ale kvůli kritice od spojenců uvedlo, že rozhodnutí ještě přehodnotí. Jádrem sporu je ruská letadlová loď, ze které mohou startovat ruská letadla i k bombardování obléhaného Aleppu či civilních cílů.

„Ruské velvyslanectví v Madridu nás právě informovalo, že stahuje žádost pro své lodě o povolení zakotvit, tímto je zastávka zrušena,“ oznámilo odpoledne SELČ španělské ministerstvo zahraničí. Ruské zastoupení ve Španělsku následně podle agentury Reuters stažení žádosti potvrdilo, žádný důvod ale neudalo.

Obavy z toho, že letadlovou loď, která vplula ze severního Ruska podél norských břehů, Lamanšským průlivem a Gibraltarskou úžinou do Středozemního moře, mohou Rusové využít i k náletům na severosyrské Aleppo, vyjádřil v úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ve středu dodal, že záleží na Španělsku, které však o obavách Severoatlantické aliance ví.

Loď HMS Duncan sleduje ruskou loď Admirál Kuzněcov.
Ruská loď Admiral Kuzněcov několik mil od Doveru.

Španělské ministerstvo zahraničí následně pod tlakem kritiky uvedlo, že na základě informací aliance znovu prověřuje své dřívější rozhodnutí umožnit Rusům natankovat v Ceutě. Zároveň dodalo, že ruskému námořnictvu dovoluje tankovat ve svých přístavech dlouhodobě, každou žádost ale dosud posuzovalo odděleně. Nynější postup Moskvy prakticky záležitost uzavřel, od Madridu se již žádné dodatečné posouzení situace neočekává.

Letadlovou loď Admirál Kuzněcov doprovází raketový křižník Petr Veliký a protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmirál Kulakov.

Součástí ruské flotily ve Středomoří je už řada torpédoborců, výsadkových lodí a lodí s protiponorkovými vrtulníky. Počátkem října se do oblasti přesunula ruská korveta Miraž vyzbrojená raketami s plochou dráhou letu a dvě korvety Serpuchov a Zeljonyj Dol, na jejichž palubě jsou rakety s plochou dráhou letu Kalibr.

Ruským lodím umožňuje ve Středozemním moři tankovat i Řecko a Malta, uvedla agentura AFP.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!