1. října 2014 17:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nový šéf NATO nabídl Rusku smír, ale neváhal Moskvu kritizovat

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. | foto: ČTK

BRUSEL Příměří na Ukrajině nabízí šanci pro mír, ačkoli Rusko stále může zemi rozvrátit. Na úvodní tiskové konferenci to prohlásil nový generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, který ve středu nahradil dosavadního šéfa aliance Anderse Fogha Rasmussena. Stoltenberg rovněž prohlásil, že Severoatlantická aliance bude bránit Turecko, pokud by byl tento člen obranného bloku jakkoli napaden.

"Klid zbraní na Ukrajině nabízí příležitost, Rusko ale nadále udržuje možnosti, jak Ukrajinu rozvrátit. Rusko setrvává v rozporu s mezinárodním právem," řekl Stoltenberg na své první tiskové konferenci.

Bývalý norský premiér Stoltenberg ale podle Reuters zároveň nabídl Moskvě olivovou ratolest, symbol míru. Prohlásil totiž, že nevidí žádný rozpor v budování konstruktivních vztahů s Ruskem a utváření silné aliance.

ČTĚTE TAKÉ:

Šéf NATO rovněž ujistil, že článek 5 Severoatlantické smlouvy, podle kterého se útok na jednoho člena NATO považuje za útok na všechny, je pro alianci klíčový. Pokud bude Turecko čelit napadení, dostane se mu kolektivní obrany, řekl Stoltenberg. Turecko hraničí se Sýrií a Irákem, kde v posledních měsících zaznamenali výrazné územní zisky radikálové z hnutí Islámský stát.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.