Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko dodá zbraně Sýrii a nabízí ‚pomocnou ruku‘ Afghánistánu

Afghánistán

  17:22
BAGDÁD/DAMAŠEK/MOSKVA - Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nabízí Afghánistánu pomoc po odchodu amerických vojsk. Syrský ministr zahraniční Valíd Mualim tentýž den přiznal, že Damašek požádal Moskvu o urychlení dodávky protivzdušných raket S-300. Syrská vláda se údajně obává, že americký prezident Barack Obama neodolá rostoucímu tlaku na to, aby USA zaútočily na Sýrii.

Vladimir Putin na setkání s členy Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti. foto: Reuters

Mualim řekl, že Washington sice slíbil, že koaliční letadla, jež se nyní zaměřují na IS, nebudou útočit na syrskou armádu, ale že není jisté, zda to splní. „Jestli tomu věříme? Prozatím. Domníváme se, že prezident Obama se z vnitropolitických důvodů chce vyhnout válce se Sýrií. Nevíme však, jak se zachová pod tlakem, který se bude zvyšovat. Musíme se proto připravit,“ řekl Mualim.

Turečtí vojáci pozorují boje v Kobani. Turecko se do bojů odmítlo zapojit.
Kurdští uprchlíci z Kobani v provizorním táboře v Surucu.
Raketa Islámského státu letí na Kobani.
Voják Svobodné syrské armády kráčí se zbraní skrze díru ve zdi v Aleppu.

Sýrie podepsala s Ruskem dohodu o dodání tří až šesti baterií S-300, které jsou použitelné proti letadlům i řízeným střelám. Rusko mělo tyto zbraně dodat loni, ale odložilo to po loňské návštěvě izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v Moskvě. Kontrakt má hodnotu podle agentury AFP miliardy dolarů a Damašek už několik set milionů zaplatil. Rusko ale podle srpnové zprávy kontrakt zrušilo a uvažuje dokonce o sešrotování raket.

K TÉMATU:

Střídání vojsk

Kromě angažmá v Sýrii se Moskva hlásí o slovo i v Afghánistánu, kterému nabídla „pomocnou ruku“ v případě, že se země po odchodu spojeneckých vojsk ocitne v nouzi. Vladimir Putin to prohlásil na čtvrtečním moskevském jednání poslanců ze zemí Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB), postsovětské bezpečnostní struktury, která má být protiváhou Severoatlantické aliance. Schůze ODKB se jako pozorovatelé zúčastnili zástupci Afghánistánu a Srbska.

K TÉMATU:

„Chápeme, že v souvislosti se stažením mezinárodního vojenského kontingentu nebude situace (v Afghánistánu) lehká,“ řekl ruský prezident. „V případě potřeby budeme připraveni podat našim afghánským přátelům pomocnou ruku, aby situace v jejich zemi zůstala stabilní a mohla se perspektivně rozvíjet,“ řekl Putin.

Členy ODKB kromě Ruska jsou Arménie, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Tádžikistán, který s Afghánistánem sousedí.

Krvavá historie

Bývalý Sovětský svaz vyslal v roce 1979 do Afghánistánu svou armádu, aby podpořila tamní prosovětský režim. Po krvavé válce o deset let později sovětští vojáci z Afghánistánu odešli. Podle ruských historiků se na afghánském bojišti vystřídalo na 620 000 sovětských vojáků, z nichž více než 15 000 padlo a na 50 000 utrpělo zranění.

Rusko v roce 2001 podpořilo americkou invazi do Afghánistánu, která byla odvetou za teroristické útoky na New York a Washington. Po oznámení odchodu spojeneckých vojsk Moskva opakovaně varuje, že bezpečnostní vakuum může povzbudit radikální islamisty v regionu a zvýšit produkci drog pašovaných do Evropy.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...