Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko: Dojednali jsme příměří v Aleppu, platit má 48 hodin

Svět

  10:28
MOSKVA - Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v severosyrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, dojednané prý z ruské iniciativy, vstoupilo v platnost v noci na čtvrtek. Jak uvedla ruská diplomacie, Moskva by přitom chtěla, aby v oblasti zavládalo déle trvající příměří. V Aleppu se v uplynulých týdnech odehrávaly tvrdé boje a docházelo rovněž k bombardování. Při násilnostech zahynuly stovky lidí na obou stranách konfliktu.

Děti vyhlížejí z balkónu zasaženého nálety. foto: Reuters

Zpráva ruské agentury neuvádí, mezi kým byl klid zbraní sjednán. Jeho účelem je podle ministerstva obrany „omezit intenzitu ozbrojeného násilí a stabilizovat situaci“ v okolí nejlidnatějšího syrského města.

Z bombardovaného Aleppa stoupá kouř.
Chlapci pomáhají svému zraněnému kamarádovi po náletem na rebely drženou čtvrť...

Několik podobných příměří bylo v oblasti uzavřeno již v posledních měsících. Opoziční aktivisté informovali, že dnes brzo ráno se ve městě ozývala ojedinělá střelba. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, ve středu oznámili, že při tvrdých bojích mezi provládními silami, extremisty a rebely v syrské provincii Aleppo zahynulo za necelých 24 hodin nejméně 70 bojovníků.

Hrdinné Rusko proti IS v Sýrii? Příběh s příliš mnoha ‚ale‘, míní ruský komentátor

Město Aleppo je rozděleno na část kontrolovanou vládou a část, kterou má pod kontrolou opozice. Operují zde ale i radikálové například z Fronty an-Nusra napojené na al-Káidu.

V Sýrii bylo v únoru dojednáno příměří mezi vládou a ozbrojenou opozicí, které se ale netýkalo teroristických skupin jako Islámský stát a právě Fronta an-Nusra. Od dubna ale klid zbraní prakticky již neplatí ani mezi signatáři dohody kvůli obnoveným bojům.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...