Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko drasticky vymírá. Stane se zemí stařenek?

Svět

  19:08
MOSKVA/PRAHA - Ruské ženy málo rodí. Muži zase příliš pijí, rychleji stárnou a brzy umírají. Pokud bude tento trend pokračovat, tak se typickým obyvatelem Ruské federace za pár let stanou osamělé stařenky. Tyto závěry vyplývají z nových prognóz Ruského státního statistického úřadu.

brázek budoucnosti? Osamělé stárnoucí Rusky foto: Reprofoto

Již delší dobu je známo, že Rusko pomalu vymírá. Odhaduje se například, že v roce 2050 se počet jeho obyvatel bude pohybovat kolem 100 milionů místo současných 142 milionů. Nové statistické prognózy ale tento obraz vykreslují v ještě černějších barvách. Populace stále víc stárne a čím dál větší převahu v ní mají ženy. Už dnes je v Rusku penzistů o 15 milionů víc než mladých lidí ve věku 15 až 24 let. Důchodci tak představují 27 procent obyvatelstva Ruska.

A pokud se vývoj posledních let nezmění, v roce 2050 to podle odhadů ruských statistiků bude dokonce víc než polovina populace – zhruba 55 procent. Rusko není zdaleka jedinou stárnoucí zemí na planetě, má všem svůj specifický problém. Jsou jím muži, respektive jejich katastrofální nedostatek. Zatímco západní žena často odkládá porod dítěte kvůli kariéře, Rusky si stěžují na nedostatek tatínků. A statistiky jim dávají za pravdu.

V Rusku žije 22 milionů mužů ve věku od 22 do 40 let. To by ještě nebylo tak katastrofální, jenže tato skupina potenciálních otců se scvrkne po odečtení vězňů, alkoholiků a narkomanů. A ti dohromady tvoří pouhou třetinu mužské populace. Z uvedených 22 milionů mužů je totiž skoro jeden milion ve vězení, což očividně není ideálním předpokladem pro otcovství. Pak je ještě třeba odečíst alkoholiky: nejdříve ty, kteří jsou oficiálně registrováni – těch je přes dva miliony, přičemž 400 tisíc z nich každý rok předčasně umírá. Jejich místa ihned zaujmou noví konzumenti vodky.

Mužů je málo
Alkoholiků nezaregistrovaných, ale pro potřeby otcovství prakticky stejně nepoužitelných je podle odhadů dokonce ještě jednou tolik. K tomu se připočtou další dva miliony ruských mužů, kteří podle odhadů OSN pravidelně užívají drogy. Zbývá tedy 15 milionů mužů více či méně vhodných pro otcovství. A zde nastává obrovská disproporce. Mezi ženami je jednak mnohem méně alkoholiček i narkomanek. Méně často se také stávají oběťmi dopravních nehod a jiných katastrof, nemluvě o válečných konfliktech.

Sečteno a podtrženo: zdravých a živých žen je mnoho, mužů stejné kategorie málo. U mužů navíc klesá i jejich průměrný věk dožití. Zatímco za Sovětského svazu to bylo 64 let, nyní je to o dva roky méně. Zato ženy se drží na 73 letech.

Zachránit celou situaci by prý mohl jen opravdový baby boom – podobný tomu, během kterého v roce 1960 přišlo na svět za 12 měsíců 2,8 milionu dětí. Pro srovnání: vloni, což byl z demografického hlediska relativně výborný rok, to bylo jen 1,7 milionu. A bude hůř. Začínají totiž dospívat slabé ročníky – děti, které se rodily v 90. letech v období nestability, ekonomických reforem a nejistoty. Výsledkem je málo mladých lidí, kteří se ještě ke všemu neradi vdávají a žení a neradi plodí potomky.

Rusko dnes vymírá stejným tempem jako za 2. světové války, tvrdí například ředitel moskevského Centra demografie a ekologie Člověka Anatolij Višněvskij. V roce 1993 žilo v zemi skoro 149 milionů lidí, letošní údaj je 142 milionů obyvatel. A v roce 2050 jen stěží Rusko přesáhne hranici 100 milionů. Je jediná šance, jak to zvrátit. Nakonec už v roce 2000 to při nástupu do prezidentské funkce řekl jasně současný premiér Vladimir Putin: nebudete-li se rozmnožovat, bude existence ruského národa brzy ohrožena.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat