Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Kalugy explodoval dron, uvedly úřady z města 150 kilometrů od Moskvy

Svět

  10:39
U ruského města Kaluga explodoval bezpilotní letoun, oznámil oblastní gubernátor Vladislav Šapša, podle něhož při výbuchu nikdo neutrpěl zranění. O jaký dron šlo nebo komu přístroj patřil, Šapša neupřesnil. Kalužská oblast sousedí s Moskvou.

„Bylo zjištěno, že v pět hodin ráno (v 03:00 SELČ) explodoval v lese nedaleko města ve vzduchu ve výšce 50 metrů dron,“ uvedl Šapša na sociální síti Telegram. „Nejsou žádné škody na civilních ani sociálních zařízeních,“ dodal gubernátor. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu, který na Ukrajině rozpoutalo Rusko loni v únoru, není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Kaluga se nachází přibližně 150 kilometrů jihozápadně od ruské metropole a zhruba 260 kilometrů severovýchodně od ukrajinských hranic. Rusko v minulosti uvedlo, že na jeho území pronikly ukrajinské drony a způsobily škody, což Kyjev popírá.

Nezávislý server Meduza připomněl, že loni v říjnu se v Kalužské oblasti odehrály dva incidenty s drony.

Nejdříve spadl podle úřadů bezpilotní letoun na leteckou základnou Šajkovka, kde se nacházejí bombardéry Tu-22 M3. Ozvala se tam následně exploze. Šapša tehdy uvedl, že dron přiletěl ze směru od hranic s Ukrajinou. O týden později sestřelila protivzdušná obrana neidentifikovaný dron na jihu oblasti, píše Meduza.

Kaluga

Kaluga

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat