Vlajky po celé zemi byly spuštěny na půl žerdi a v Permu dnes pokračovaly pohřby. Obyvatelé města, vzdáleného asi 1200 kilometrů od Moskvy, kladou do sněhu před vchodem do klubu rudé a bílé květiny. Někteří z nich se dali slyšet, že vedení klubu umožnila ignorovat celá léta základní pravidla protipožární ochrany bující korupce.
Zároveň pokračovalo vyšetřování, zatímco majitel klubu, dva manažeři a muž, který v podniku zorganizoval pyrotechnickou podívanou, zůstávají ve vazbě kvůli podezření z neúmyslného zabití a porušení požárních předpisů. "V současné době pokračuje vyšetřování, jsou zabavovány dokumenty poté, co soud nařídil v neděli zadržení čtyř podezřelých," informovala mluvčí.
Podle prokuratury požár, nejvražednější za celá desetiletí, zažehla zábavní pyrotechnika, která podpálila proutěnou a umělohmotnou výzdobu na stěnách a stropě. Světelné fontány pořídilo vedení klubu Chromý kůň na oslavu osmého výročí založení podniku. Plameny vyvolaly paniku a více než 200 účastníků večírku se dalo na zběsilý útěk jediným úzkým východem. Většina obětí byla ve věku 20 až 30 let.
Podle lékařů mají mnozí ze zraněných popáleniny na více než 50 procentech těla a některé udržují při životě dýchací přístroje.
Noční klub nebyl vybaven automatickým hasícím systémem a pyrotechnika tam vůbec neměla být použita, uvedla mluvčí. Majitel klubu se podle ní pokusil po požáru utéci.
V Rusku je podobných neštěstí poměrně mnoho, což bývá dáváno do souvislosti s tím, že ve starších budovách jsou mnohdy zastaralé protipožární systémy, pokud se tam vůbec nějaké nacházejí. Počet úmrtí v důsledku požárů se ve 140milionovém Rusku ročně pohybuje kolem 18.000, což mnohonásobně převyšuje srovnatelné statistiky na Západě.
V desetimilionovém Česku loni při požárech zemřelo 142 osob. Permský požár je i na ruské poměry bezprecedentní a místní média ho označují za nejtragičtější požár za mnoho let.