Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Evropské státy obviňují Rusko z umělého zdražování plynu. Mohou si za to samy, kontruje Putin

Putinovy volby. O vítězství jeho strany nikdo nepochybuje. foto: AP

Evropské státy čelí nárůstu cen plynu a podle kritiků na něm má lví podíl Rusko. Obviňují ho, že se snaží Evropu vydírat, aby schválila ruský plynovod Nord Stream 2, který je považován za bezpečností riziko. Moskva tato obvinění odmítá, podle ruského prezidenta Vladimira Putina si za vysoké ceny energií může Evropa sama.
  19:32

Rusko je pod tlakem, aby zvýšilo dodávky plynu do evropských zemí. Výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol vyzval Moskvu, aby dokázala, že je „spolehlivým dodavatelem“. Podle analýzy agentury by Rusko mohlo zvýšit export plynu o zhruba 15 procent.

EU tvrdí, že Rusko na rozdíl od Norska, jiného předního dodavatele této suroviny, nenaplnilo svá evropská skladovací zařízení. Ruský plynárenský gigant Gazprom připustil, že kvůli očekávání chladné zimy hodlá dát přednost domácímu trhu. Dodává ale, že své závazky plní. Podle agentury Reuters to potvrdili i největší evropští odběratelé.

Gazprom varoval, že ceny plynu mohou destabilizovat evropskou ekonomiku. Podle Trevora Sikorského, specialisty na plyn z výzkumné londýnské společnosti Energy Aspects, však k navýšení cen plynu přispěloprávě pozdržení dalších dodatečných dodávek.

Energetický konzultant z firmy RusEnergy Michail Krutichin podotýká, že Gazpromu unikají tím, že neuzavřel další smlouvy na dodatečné dodávky plynu, obrovské zisky. Někteří europoslanci naznačují, že gigant se řídí politickými plány Kremlu, nikoliv svými vlastními ekonomickými zájmy.

Britský bulvární list Daily Maill s odvoláním na vládní britské zdroje tvrdí, že podle ministrů Rusko „dusí“ export plynu, aby přinutilo státy EU povolit fungování kontroverzního Nord Stream 2. Německý regulátor posuzuje, zda plynovod splňuje předpisy EU.

„Přestože Nord Stream 2 nebude mít přímý dopad na energetickou bezpečnost Velké Británie, může mít vážné důsledky pro země střední a východní Evropy,“ uvedl podle listu The Times mluvčí britského premiéra Borise Johnsona. „Některé evropské země jsou téměř zcela závislé na ruském plynu, což vyvolává vážné obavy ohledně energetické bezpečnosti.“

Můžete si za to sami, říká Putin

Rusko obvinění odmítá. Podle Putina si za zvyšující ceny plynu může Evropa sama tím, že dala přednost spotovému trhu (veřejně přístupný finanční trh, na kterém se s aktivy obchoduje okamžitě) před dlouhodobými obchody. „Praxe našich obchodních partnerů znovu potvrdila, že se dopustili chyb,“ prohlásil.

Moskva naznačuje, že už dostavěný plynovod je klíčem k řešení energetické krize v Evropě. Ruský vicepremiér Alexander Novak řekl, že schválení Nord Stream 2 pomůže prudce rostoucí ceny plynu „ochladit“.

Drahé energie drtí evropský průmysl, podniky musí omezovat výrobu

Dominantní postavení Ruska na energetickém evropském trhu dokládá středeční dění. Ceny zemního plynu v Evropě se v ten den zvýšily až o 40 procent a poprvé překonaly 160 eur (zhruba 4000 Kč) za megawatthodinu. Následně ale klesly, když Putin oznámil možné navýšení dodávek.

„Evropa se vydala Rusku kvůli dodávkám energie jako rukojmí,“ myslí si stratég pro rozvíjející se trhy evropské investiční společnosti Bluebay Asset Management. „Je zcela jasné, že Rusko energeticky drží Evropu pod krkem a Evropa je přliš slabá, aby s tím něco udělala,“ dodal.

EU dováží 90 procent plynu, přičemž Rusko bloku dodává přes 40 procent. Británie je na Rusku méně závislá, plyn získává z britských teritoriálních vod, Norska a Blízkého východu.

Kvůli vysokým cenám některé evropské firmy s vysokou spotřebou plynu musely omezit výrobu. Příkladem je rakouská chemička Borealis AG nebo norský výrobce hnojiv Yara International ASA.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.