Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z poškozeného plynovodu unikl metan, jeho mrak půjde na sever, odhadují vědci

Svět

  14:40
Následkem poškození plynovodu Nord Stream uniklo do vzduchu velké množství metanu. Ten je významným skleníkovým plynem. Podle prvních odhadů jde o množství srovnatelné s ročními emisemi metanu města o velikosti Paříže. Podle norských badatelů se nad poškozeným plynovodem vytvořil metanový oblak, který se zřejmě v příštích dnech posune na sever.

Podle střediska ICOS se kvůli poškození plynovodu Nord Stream dostalo do vzduchu „obrovské množství metanu“. Středisko to usuzuje z údajů pozemních měřících stanic ve Finsku, Švédsku a Norsku.

Přesné množství uniklého metanu není podle představitele střediska Alexe Vermeulena možné určit. Mohou za to „složité meteorologické podmínky“ v oblasti i fakt, že metan z plynovodu stále uniká. Podle prvních odhadů však uniklé množství plynu je srovnatelné s ročními emisemi města o velikosti Paříže či státu srovnatelného s Dánskem.

První výpočet v pátek zveřejnili badatelé z norského ústavu pro výzkum ovzduší (Nilu). Podle záznamů z měřicích stanic odhadli, že se do vzduchu z plynovodu dostalo na 80 000 tun metanu. „Nic podobného jsme dříve nezaznamenali,“ řekla televizi NRK badatelka Cathrine Lundová Myhreová.

„Pro lidi to není nebezpečné. V takové koncentraci nejde o hořlavý plyn,“ uvedl další badatel z norského ústavu Stephen Matthew Platt. Metan se podle něj přesune více na sever k Finsku směrem, kterým vane vítr.

Autoři: ,