Obrněná vozidla i bombardéry. Rusko přitvrzuje u hranic s Finskem

Autor:
  19:28aktualizováno  19:28
Moskva dál rozšiřuje svou vojenskou infrastrukturu v blízkosti finských hranic. Potvrzují to nové satelitní fotografie, které ukazují rekonstrukci hangárů pro stíhací letadla, nové sklady pro vojenská vozidla, vztyčení desítek armádních stanů nebo stavební činnost na základnách, o které ruská armáda léta nejevila zájem. Podle finské armády se Kreml připravuje na „post-ukrajinskou realitu“.
Vojáci ruské Severní flotily se účastní vojenského cvičení v Murmanské oblasti....

Vojáci ruské Severní flotily se účastní vojenského cvičení v Murmanské oblasti. (9. prosince 2024) | foto: Russian Navy Northern Fleet Pres / TASS / ProfimediaProfimedia.cz

Satelitní fotografie ukazují vrtulníky Mi-8 a Mi-17 na letecké základně Severomorsk poblíž arktického města Murmansk, kde se podle listu The New York Times (NYT) armádní helikoptéry ukázaly po dvaceti letech. Zařízení leží zhruba 180 kilometrů od hranic Finska.

Na základně Olenja, která jako Severomorsk vznikla za časů SSSR, se objevilo několik desítek letadel – mimo jiné dálkové bombardéry Tu-22.

U města Petrozavodsk, zhruba 180 kilometrů od finských hranic, vyrostla od února trojice armádních budov, do nichž se podle analytiků vejde 50 obrněných vozidel. Další objekt je nyní ve výstavbě.

Podobné haly Rusové postavili také o něco severněji, v Alakurtti, kde sídlí ruská 80. samostatná arktická motostřelecká brigáda.

Na ruské základně 130 kilometrů od Estonska satelit odhalil nové armádní stany a vojenské vybavení. Už před rokem na základně Kamenka, 60 kilometrů od finské hranice, vyrostlo 130 nových stanů.

„Příští léta mohou přinést rozsáhlé změny na finské hranici v závislosti na tom, jak a kdy skončí válka na Ukrajině,“ řekl analytik Emil Kastehelmi z finské společnosti Black Bird Group, která analyzuje satelitní snímky ruských vojenských objektů.

Na konci dubna experti upozornili, že Rusko pracuje také na nové železnici podél hranic s Finskem a Norskem a jižně od Petrohradu až k estonským hranicím. Finy též znepokojuje ruská produkce tanků. Finský výše postavený vojenský činitel podle listu The Wall Street Journal uvedl, že z téměř 300 tanků T-90 M vyrobených ročně Rusko skoro žádné neposílá na frontu, ale nechává je na své půdě pro pozdější využití.

Výstavba navazuje na oznámení Kremlu, že rozšíří svou přítomnost u hranic v reakci na vstup Finska a Švédska do NATO po ruské invazi na Ukrajinu. Podle představitelů aliance se zdá, že budování na ruské straně je počáteční fází větší a dlouhodobější expanze. Rusko modernizací svých základen rovněž usiluje o upevnění své moci v Arktidě, míní agentura AFP.

Na 1300 kilometrů dlouhá hranice je nyní nejdelší kontaktní linií NATO s Ruskem. Finští představitelé předpokládají, že pokud skončí intenzivní fáze bojů na Ukrajině, Moskva sem přesune tisíce vojáků.

„Máme zhruba pět let, než Rusko dokáže vybudovat své síly na ohrožující úroveň. Jsme ale přesvědčeni, že se tak stane a že počet ruských vojáků, kterým budeme na hranicích čelit, se ztrojnásobí,“ řekl NYT brigádní generál Pekka Turunen, šéf finského obranného zpravodajství.

„Po válce budou ruské pozemní síly zřejmě větší než před rokem 2022. Při pohledu na plánovanou restrukturalizaci vojenských okruhů se zdá být jasné, že Rusové budou upřednostňovat oblasti sousedící s NATO,“ uvedl analytik Michael Kofman z Carnegieho centra ve Washingtonu.

Přítomnost na severu upevní také NATO

Norská vláda v úterý oznámila, že třetí stálé velitelské středisko vzdušných operací NATO (CAOC) v Evropě bude ve městě Bodö za polárním kruhem. Rozhodnutí o přesné lokaci bylo na Oslu. Rozhodovalo se mezi Bodö na severu země, kde už sídlí Centrum plánování a řízení operací norské armády, a Rygge na jihovýchodě země.

„Hlavní důvod výběru je geopolitický, chceme, aby NATO zakotvilo na severu,“ řekl norský premiér Jonas Gahr Störe.

Budoucí CAOC, jehož datum otevření nebylo oznámeno, bude zodpovědné za koordinaci vzdušného dohledu a za plánování a provádění vojenských leteckých operací NATO v oblasti.

Severoatlantická aliance už má v Evropě dvě podobná střediska – jedno v Německu a druhé ve Španělsku.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.