Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Moskva hrozila, že k Finsku pošle vojáky. Ale základny jsou téměř prázdné

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ruské vojenské základny u hranic s Finskem jsou skoro prázdné, navzdory hrozbám Moskvy kvůli loňskému vstupu severské země do NATO, že své jednotky u hranic posílí, napsala finská rozhlasová a televizní veřejnoprávní stanice Yle s odvoláním na nejmenovaný zdroj z finských tajných služeb. Moskva podle něj vojáky a vybavení přesunula na Ukrajinu.
  10:39

„V průměru 80 procent vybavení a vojáků bylo posláno do války na Ukrajině,“ řekl Yle zdroj z vojenské rozvědky. Podobná situace podle něj panuje i v jiných ruských regionech, s výjimkou Moskevské oblasti. Invaze na Ukrajinu se podle Yle nejvíce podepsala na ruských pozemních jednotkách. Letectvo nebo námořnictvo tolik zasaženo není.

Počet ruských vojáků rozmístěných na základnách poblíž finských hranic kolísá, většinou tam ale zůstávají branci nebo instruktoři. Smluvní vojáky odveleli do války, uvedl zdroj finské stanice, na jejíž zprávu upozorňují ukrajinská média nebo ruská služba stanice BBC.

Finsko, které sdílí s Ruskem přes 1330 kilometrů dlouhou hranici, požádalo o vstup do Severoatlantické aliance společně se Švédskem v reakci na ruskou vojenskou agresi na Ukrajině.

Jedním z deklarovaných cílů ruské invaze bylo zabránit NATO v rozšiřování jeho působnosti v blízkosti ruského území. Moskva na rozšíření aliance o Finsko reagovala prohlášením, že posílí své vojenské kapacity na západě a severozápadě Ruska.

3. dubna 2023

Autoři: ,

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...