31. května 2014 9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko jako EU. Zakázalo kouření v restauracích a barech

Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřačka před restaurací - ilutrační foto | foto: Shutterstock

MOSKVA V Rusku od 1. června vstupuje v platnost zákaz kouření v restauracích a barech. Zákaz je nejnovějším opatřením prezidenta Vladimira Putina, který se snaží podpořit zdravý životní styl a zastavit pokles počtu obyvatel, který začal po rozpadu Sovětského svazu.

V Rusku je kolem 44 milionů kuřáků a podíl kuřáků na dospělé populaci je zde jeden z největších na světě. Putinova vláda doufá, že sníží podíl kuřáků v dospělé populaci do roku 2020 na 25 procent ze současných 39 procent.

Rusko začalo zavádět přísnější kontrolu kouření loni v létě, kdy zakázalo kouření ve vládních budovách a reklamu tabákových firem. Od 1. června bude kouření zakázáno v barech, restauracích, hotelech a ve vlacích. Cigarety se také nebudou smět vystavovat v obchodech nebo se prodávat v kioscích. Podobná omezení má již mnoho jiných zemích.

"V případě tohoto zákona jsme spoléhali na výzkumy USA a Evropy. V této souvislosti jsme zcela věřili našim kolegům na Západě," prohlásil šéf výboru pro veřejné zdraví Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, Sergej Kalašnikov. Podle něj zahraniční tabákové firmy, které kontrolují zhruba 90 procent ruského cigaretového trhu, jehož hodnota je 20 miliard USD (403,1 miliardy Kč), proti zákonu intenzivně lobbovaly.

Nesouhlas tabákových firem

Mezinárodním tabákovým společnostem se roky dařilo vyrovnávat pokles prodeje na západních trzích silnou poptávkou v Rusku. Nyní tvrdí, že nová pravidla jdou příliš daleko.

Ředitel pro komunikaci moskevské pobočky tabákové firmy British American Tobacco Alexandr Ljutij uvedl, že poslední údaje sice ukazují, že ruský tabákový trh klesl o sedm procent, avšak neberou v úvahu růst pašovaného zboží z dalších bývalých sovětských republik. "Ceny cigaret rostou rychleji než disponibilní příjmy spotřebitelů. To vyvolává příliv pašovaného zboží a omezuje prodej legálních cigaret na trhu," prohlásil.

ČTĚTE TAKÉ

Kalašnikov rovněž uvedl, že vláda plánuje zvýšit tlak na kuřáky, aby přestali kouřit, dalším růstem spotřebních daní, které již letos prudce stouply. Spotřební daň se obvykle podílí na ceně balíčku cigaret v Evropě 60 procenty, v Rusku však pouze 17 procenty.

Proti zákazu kouření jsou i majitelé barů a restaurací, kteří se obávají poklesu návštěvnosti a příjmů. Podle posledního průzkumu nezávislé ruské firmy Levada Centre až 82 procent ruských restaurací očekává, že jim od neděle klesne počet zákazníků.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kouření ročně zabije po celém světě 5,4 milionu lidí. Pro silné ruské kuřáky však zákaz není nic menšího, než diskriminace, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!