20. prosince 2017 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko jako hrozba a návrat boje velmocí. Trumpova strategie je dle expertů i překvapivě normální

Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Trump během proslovu o Národní bezpečnostní strategii. | foto: ČTK

WASHINGTON/PRAHA USA se stáhnou z boje za morálku a demokracii, oživují boje supervelmocí a Rusko je vnímáno jako hrozba. Tak hodnotí odborníci a komentátoři novou Národní bezpečnostní strategii Trumpovy administrativy. Někteří ji ale vnímají jako překvapivě normální. Shodují se však, že ukazuje více o Trumpově týmu, než o nem.

Překvapivě normální. Tak popisuje novou Národní bezpečnostní strategii USA komentátor agentury Bloomberg James Stavridis. Podle něj by principy, na kterých strategie stojí, mohly pocházet od týmu Hillary Clintonové. 

Zaznamenávají totiž čtyři základní pilíře americké politiky, které se tradičně objevují v mezinárodních vztazích a zpochybňovat je lze jen velmi složitě. Jsou jimi ochrana vlasti, prosazování americké prosperity, ochrana míru za použití síly a zvyšování amerického vlivu.

Většina analytiků zahraničních médií se shoduje na jedné věci: Národní bezpečnostní strategie ukazuje spíše to, jak se na svět a zahraniční politiku dívá tým poradců prezidenta, než jak k ní přistupuje sám Trump.

Podle Stavridise je důležité si před přečtením dokumentu připomenout sliby a výroky Donalda Trumpa během prezidentské kampaně, abychom si uvědomili „normálnost“ celé strategie. Trump například nazval Severoatlantickou alianci jako zastaralou, zvažoval vyzbrojení Japonska a Jižní Koreje atomovými zbraněmi a tvrdil, že Rusko bude „skvělým přítelem“.

Po roce ve funkci je však většina jeho výroků zapomenutou minulostí a v některých oblastech nastal obrat o 180 stupňů. Rusko podle Trumpovy administrativy ohrožuje bezpečnost a podle dokumentu zneužívá informace, zasahuje do kampaní, vytváří falešné identity na internetu nebo platí provokatéry na sociálních sítích.

Spojené státy podle analytiků začaly k mezinárodní scéně přistupovat z hlediska „zásadového realismu“. Na scénu podle komentátoraserveru Defense One Patricka Tuckera vrací i vysoká úroveň rivality mezi supervelmocemi, jelikož USA po bok Ruska obvinily i Čínu z ohrožování americké moci a zájmů.

Konec šíření demokracie

Podle Tuckera však nová strategie a Trumpovo vystoupení naznačuje, že se Spojené státy budou v budoucnosti zdráhat jít do konfliktů kvůli morálním hodnotám. Podobně se také USA stáhnou z misí propagujících demokracii a její šíření.

Paradoxně by to tak podle Tuckera mohlo přivést USA blíže zahraniční politice Ruska a Číny, které o šíření demokracie zájem nemají. Trump tak podle něj oživuje koncepty Studené války.

Těsně před proslovem. Prezident Trump přednese novou zahraničně politickou...
Trump dostalčepici od Shinza Abeho.

V tom se Tucker shoduje s Peterem Bergenem, analytikem CNN, který si také klade otázku, zda Trumpova strategie a její pilíř „ochrany míru skrze použití síly“ nepřivede zpět fenomén minulého století „boj supervelmocí“.

Jako hlavní téma Bergen staví obrat u Trumpova vnímání Ruska, které je od zveřejnění strategie vnímáno jako hrozba.

Analytici se také shodují na tom, že zásadní změna nastala v přístupu ke klimatickým změnám, které Trumpova administrativa naprosto z bezpečnostní strategie vypustila. 

Podobně překvapivě se v celém dokumentu nevyskytuje ani jednou fráze „radikální islámský terorismus“, ale namísto toho se Bílý dům uchýlil k méně kontroverznímu termínu „džihádistický terorismus“ a to i přesto, že prezident sám během vystoupení o „radikálním islámském terorismu“ hovořil.

Zeď s Mexikem a America First

Trump značnou část své řeči věnoval kritice chyb svých předchůdců v úřadě, kteří se podle něho příliš soustředili na sledování amerických zájmů ve světě a zapomněli na domácí politiku.

Během projevu Trump zdůraznil, že naplňovat tyto zásady chce například stavbou zdi na hranici s Mexikem, ústupem od ochrany životního prostředí na úkor velkých amerických podniků či zvýšením armádních rozpočtů.

Podle agentury AP může nová strategie výrazně změnit vztahy USA s okolním světem. Mezinárodní vztahy definuje jako prostor neustálého soupeření a oslabuje vliv mezinárodních dohod, které určovaly americkou zahraniční politiku v období studené války.

Národní bezpečnostní strategie je veřejný dokument, který prezidentská administrativa Spojených států pravidelně připravuje pro Kongres a ve kterém na obecné úrovni shrnuje hlavní bezpečnostní hrozby. Trump, který se prezidentské funkce ujal letos v lednu, zveřejnil svou vůbec první bezpečnostní strategii. Dosud byl aktuální dokument Trumpova demokratického předchůdce Baracka Obamy z roku 2015, který nahrazoval Obamovu bezpečnostní strategii z roku 2010.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz