V Krasnodaru byl památník Dzeržinského zřízen v areálu jedné z místních škol. Ta si v roce 2017 z iniciativy vedení i místního oddělení FSB dala Dzeržinského jméno do svého názvu.
V Simferopolu pak byla odhalena zrestaurovaná busta v centru města. U příležitosti odhalení Dzeržinského v Simferopolu vyzdvihla FSB revolucionářovy zásluhy.
„Železný Felix nejenže bojoval proti kontrarevoluci, ale pomáhal také zemi dostat se z rozvratu a bídy. Díky němu byly opraveny dvě tisícovky mostů, téměř tři tisíce lokomotiv a přes deset tisíc kilometrů tratí,“ citovala prohlášení FSB agentura Ria Novosti.
Představitel ruské pravoslavné církve Leonid Kalinin se naopak proti zřízení památníku ostře vymezil. Médiím sdělil, že podle jeho názoru to uráží památku milionů nevinných obětí bolševického teroru, hladovění, mrazu, mučení, věznění a pracovních táborů. Podle Kalinina hrozí, že místní obyvatelé památník brzy zničí.
Dzeržinskij je některými historiky považován za jednoho z nejhorších katů v ruských dějinách. Zakladatele obávané čeky, předchůdkyně sovětské tajné policie KGB a její dnešní nástupkyně FSB, ale dodnes uctívají „čekisté“, jak si stále říkají příslušníci tajných služeb v Rusku.
Někteří Rusové, kterým se stýská po Sovětském svazu, pravidelně volají po návratu Dzeržinského sochy na moskevské náměstí Lubjanka, kde po vzoru svých předchůdkyň sídlí FSB.