Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V ruském Krasnodarském kraji hořela rafinerie, Belgorod hlásí ostřelování

Svět

  7:21aktualizováno  12:46
V ropné rafinerii v ruském Krasnodarském kraji propukl ve středu požár. Podle předběžných dat jej způsobily bezpilotní letouny, oznámil na Telegramu krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv. Ostřelování ruského města Šebekino oznámil také šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Podle agentury Reuters je to už potřetí tento týden.

„Nejsou žádné oběti,“ napsal na Telegramu Kondraťjev. Plameny se rozšířily v areálu rafinerie Afipskij v obci Něftěkačka nedaleko Krasnodaru. Gubernátor brzy ráno oznámil, že hasiči požár zlikvidovali.

Rafinerie Afipskij se nachází daleko od ukrajinského území – dále než sousední podnik na zpracování ropy Ilskij, který napadly drony v minulých týdnech, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Podobná zpráva z něj přišla i ve středu. Kolem čtvrté hodiny ranní (třetí SELČ) spadl pravděpodobně dron na území ropné rafinerie Ilskij, bezpilotní letoun se rozbil, infrastruktura závodu není poškozena, nevypukl ani požár, sdělil podle agentury TASS operativní štáb Krasnodarského kraje. Minulý týden média informovala o doletu dronů do Krasnodaru, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie přibližně 300 kilometrů.

Gladkov uvedl, že se pod palbou opět ocitlo pohraniční ruské město Šebekino. „Situace v Šebekinu se zhoršuje. V noci, přesněji ve 03:15 (02:15 SELČ) byl na město podniknut masivní úder,“ napsal gubernátor později na Telegramu, kde informoval o čtyřech zraněných. Původně hovořil o jednom poranění.

Později Gladkov oznámil, že úřady zahájily evakuaci dětí z některých míst. „Od dnešního dne začínáme evakuovat děti z Šebekinského a Grajvoronského okresu. Dnes bude prvních 300 dětí posláno do Voroněže,“ uvedl podle BBC ve středu gubernátor, přičemž jmenoval také lokalitu, kde minulý týden bojovaly ruské síly s ozbrojenými skupinami údajně ruských partyzánů, kteří tam pronikli z Ukrajiny. Voroněž se nachází asi 250 kilometrů severně od hranic s Ukrajinou.

Ani jeden z regionálních šéfů nehovořil o původci útoků, podle Gladkova škody v Šebekinu na obytných domech, škole nebo administrativních budovách způsobily střely z raketometu Grad.

Gubernátor podle agentury Reuters už v pondělí a v sobotu informoval o ostřelování příhraniční oblasti včetně Šebekina. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Krasnodarský kraj sousedí s anektovaným Krymským poloostrovem a Belgorodská oblast leží na hranicích mimo jiné s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu loni v únoru, Ukrajinci invazní vojska z řady míst vytlačili a očekává se jejich protiofenziva s cílem dobýt zbytek okupovaných oblastí.

V posledních týdnech se stupňují útoky na ruském území, ke kterým se však Kyjev oficiálně nehlásí. Několik dronů v úterý útočilo i v Moskvě při dosud největším podobném incidentu.

Rusko zároveň v úterý už třetí den v řadě podniklo masivní vzdušný úder na ukrajinské hlavní město. Ukrajinská města v týlu zažila v noci na středu vzácnou noc bez ruských raketových a dronových úderů, poznamenala BBC.

Ostřelování v Luhanské oblasti

Při ukrajinském ostřelování obce Karpaty v Ruskem okupované ukrajinské Luhanské oblasti na východě země v noci na středu zahynulo pět lidí a 19 bylo zraněno, tvrdí podle agentur Moskvou dosazená správa regionu. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o pěti zraněných civilistech v Chersonské oblasti za uplynulý den a o zraněném dítěti v Dněpropetrovské oblasti při útocích ruské armády.

Ukrajinské ozbrojené síly podle okupační správy Luhanské oblasti zaútočily pomocí amerických raketometů HIMARS a zasáhly mimo jiné místní drůbežárnu.

Kyjev zatím na zprávu nereagoval, nicméně téměř nikdy se oficiálně nehlásí k útokům na Moskvou kontrolovaná ukrajinská území nebo přímo v Rusku, poznamenala agentura Reuters. Luhanská oblast je jedním ze čtyř regionů, které se Moskva pokusila anektovat po své invazi do sousední země; v současné době ji Rusové téměř celou okupují.

Agentura Ukrinform mezitím informovala o ruských útocích pomocí dronů na Dněpropetrovskou oblast na východě země, která se nachází blízko frontové linie. Při úderu na obec Marhanec v úterý večer nebyl nikdo zraněn, při středečním ranním útoku na Mežyrič u Pavlohradu utrpěl zranění osmiletý chlapec, píše agentura s odvoláním na místního činitele Mykolu Lukašuka.

V Chersonské oblasti na jihu země, kterou frontová linie protíná, za uplynulý den utrpělo zranění při ruském ostřelování pět lidí, píše server Ukrajinska pravda s odkazem na oblastní správu.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu nelze v podmínkách války bezprostředně nezávisle ověřit.

Autoři: ,

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...