Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko krátce zadrželo ukrajinského diplomata, prý se snažil získat tajné informace. Bude vyhoštěn

Svět

  11:03aktualizováno  18:43
Moskva - Ruské ministerstvo zahraničí rozhodlo o vyhoštění ukrajinského konzula Oleksandra Sosoňuka v Petrohradě kvůli aktivitám údajně neslučitelným s diplomatickým postavením. Diplomata v pátek krátce zadržela ruská tajná služba FSB, napsala agentura Reuters s odvoláním na ukrajinské ministerstvo zahraničí. Ukrajina v reakci oznámila, že vyhostí jednoho ruského diplomata.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Rusko jako odvetu vyhostí americké diplomaty, velvyslanci Lavrov doporučil návrat domů

Agentura Interfax citovala tvrzení FSB, že se ukrajinský konzul snažil získat tajné informace z databází ruských bezpečnostních orgánů. „Oleksandr Sosoňuk byl vzat do vazby poté, co se v pátek sešel s jistým ruským občanem, který mu předal informace tajné povahy z databází ruských bezpečnostních orgánů,“ uvedla ve svém prohlášení FSB.

„Jeho aktivity nebyly slučitelné s postavením diplomata a byly nepřátelské vůči Ruské federaci,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Rozhodlo, že ukrajinský diplomat musí opustit ruské území do středeční půlnoci.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí sdělilo, že Sosoňuk byl zadržen na několik hodin, ale nyní již je zpátky na ukrajinském konzulátu v Petrohradě. V reakci na rozhodnutí Moskvy ho vyhostit, Ukrajina rozhodla, že její území musí opustit jeden z vysokých ruských diplomatů.

Incident přichází v době stupňujícího se napětí mezi Moskvou a Kyjevem kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou. Kyjev v této souvislosti varoval před rizikem ruské ozbrojené agrese, Moskva tvrdí, že jen chrání svou bezpečnost.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...