12. dubna 2017 10:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko kritizuje Američany před jednáními: Rétorika USA je primitivní a hulvátská

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 304Diskuse
Ministři zahraničí Ruské federace a USA. Sergej Lavrov a Rex Tillerson během... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministři zahraničí Ruské federace a USA. Sergej Lavrov a Rex Tillerson během... | foto: Reuters

MOSKVA Před zahájením schůzky ministrů zahraničí Ruska a USA Sergeje Lavrova a Rexe Tillersona ve středu v Moskvě kritizoval pozici Spojených států k Sýrii náměstek šéfa ruské diplomacie Sergej Rjabkov. Podle něj je stanovisko Spojených států k syrskému konfliktu je pro Rusko záhadou a rétorika Washingtonu je primitivní a hulvátská. Podle Putina američtí spojenci útok USA v Sýrii jen odkývali.

„Při rozhovoru Lavrova s Tillersonem se budou probírat veškeré otázky týkající se situace v Sýrii. Nerozumíme tomu, co má konkrétně na mysli americká vláda, která na různých úrovních hovoří někdy o bezpečnostních zónách, jindy o zónách stability,“ konstatoval ruský diplomat.

„Vcelku pro nás linie vlády USA vůči Sýrii zůstává záhadou. Nedůslednost - to je slovo, které nás v první řadě napadá,“ dodal s tím, že „nynější rétorice USA je vlastní primitivismus a hulvátství“.

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval americké spojence za to, že podle něj „odkývali“ raketový útok americké armády na syrskou základnu Šajrát. Ruský prezident se takto s despektem vůči spojencům USA vyjádřil v rozhovoru na televizní stanici Mir, jehož výňatky ve středu zveřejnil ruský tisk.

Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii.
Spojené státy vypálily desítky střel na vojenskou základnu v Sýrii.

Americký prezident Donald Trump nařídil odpálení raket na syrskou leteckou základnu minulý čtvrtek v reakci na úterní chemický útok, při kterém zahynulo nejméně 87 lidí. Z útoku na syrské civilisty západní státy obvinily režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zatímco ruské, syrské a íránské vedení americký odvetný útok odsoudilo, státy NATO a ostatní američtí spojenci ho podpořili.

Kde jsou důkazy?

„Všichni to odkývali, aniž analyzovali, co se stalo,“ řekl šéf Kremlu na adresu spojenců USA. „Kde jsou důkazy, že chemické zbraně použila syrská armáda? Žádné nejsou. Zato mezinárodní právo bylo porušeno. Bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN zaútočili na svrchovaný stát,“ zopakoval Putin ruské argumenty. Dodal, že „všichni (s USA) souhlasili, přijali to a začínají souhlasně kývat... Znovu šlápli na ty samé hrábě.“

Rusko-americký spor o pozadí chemického útoku v Sýrii ve středu komentoval i vůdce ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij. Prohlásil, že celý svět stojí na straně Ruska. „Šíří pitomosti, že Rusko nemá spojence. Ale s námi je celý svět! Všichni pobaveně sledují souboj USA s Ruskem a všichni fandí Rusku, nikdo Američanům,“ řekl Žirinovskij.

Vůdce ruské Liberálnědemokratické strany obvinil Trumpa z porušení volebních slibů a prohlásil, že si připije šampaňským, pokud bude Trump z funkce prezidenta odvolán impeachmentem, tedy ústavní žalobou.

Ruská média připomínají, že Žirinovskij byl původně nadšeným Trumpovým stoupencem. Po jeho překvapivém volebním vítězství loni v listopadu uspořádal v Moskvě banket, na němž se podávalo právě šampaňské.

ČTK
  • 304Diskuse