Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

V Rusku havarovala stíhačka MiG-31, piloti se stihli katapultovat

Letoun MiG-31 foto: AP

V Murmanské oblasti, která se nachází na severozápadě Ruska, se zřítil stíhací letoun MiG-31. Informovaly o tom místní úřady. Podle předběžných informací vzplál letounu během plánovaného letu jeden z motorů a stroj spadl do jezera.
  18:00

„Piloti se podle všeho katapultovali. Svědci tvrdí, že v oblasti havárie viděli dva parašutisty,“ řekl zdroj z ruských silových struktur. Havárie se stala přibližně 10 kilometrů od města Mončegorsk.

Ruské ministerstvo obrany později havárii potvrdilo, nehoda se podle něj odehrála během cvičného letu a stroj spadl v neobydlené oblasti.

„Piloti byli urychleně evakuováni vrtulníkem pátrací a záchranné služby, jejich život a zdraví nejsou ohroženy,“ uvedl resort obrany. Podle zdravotnické služby jsou ve vážném stavu.

MiG-31 byl vytvořen ještě za sovětských dob jako záchytný stíhač s dvoučlennou posádkou, který měl hlavně v rozlehlých polárních oblastech zajistit, aby nad Sibiř nepronikly americké průzkumné a bombardovací letouny.

Rusko tyto stroje modernizovalo a některé upravilo na nosiče hypersonických střel Kinžal. Ty byly podle ruského ministerstva obrany použity ve válce proti Ukrajině.

Ruské stíhačky MiG-31 havarovaly v loňském roce několikrát – například v prosinci v Přímořském kraji nebo loni v dubnu v Leningradské oblasti.

Piloti se v obou případech katapultovali a podle úřadů stroje spadly v neobydlených oblastech. V říjnu se však zřítil ruský bombardér Su-34 na obytný dům v jihoruském městě Jejsk, přičemž zahynulo 16 lidí.

Autoři: ,