Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Dostali Nobelovu cenu, přišli o kancelář. Ruský soud jde opět proti Memorialu

Kancelář ruské organizace Memorial v Moskvě (7. října 2022) foto: AP

Ruský soud v pátek nařídil zabavit moskevské kanceláře lidskoprávní nevládní organizace Memorial. Ta je jedním z čerstvých laureátů Nobelovy ceny za mír. Podle agentury Interfax verdikt znamená, že sídlo organizace je nyní „veřejným majetkem“. Činnost Memorialu soud ukončil loni v prosinci s odůvodněním, že ospravedlňuje terorismus a extremismus.
  21:34

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Stejnou cenu v pátek Memorial dostal společně s běloruským bojovníkem za lidská práva Alesem Bjaljackým a ukrajinským Centrem pro občanské svobody.

„Máme z toho obrovskou radost,“ uvedla na svém Facebooku česká pobočka Memorialu. Samotné sdružení Memorial pak uvedlo, že udělení Nobelovy ceny je uznáním jeho práce na obranu lidských práv a těch kolegů, kteří v Rusku nadále trpí „nevýslovnými útoky a represemi“.

Krátce nato přišlo nařízení o zabavení moskevské kanceláře nevládní organizace. V roce 2018 měl Memorial přes šedesát poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terči útoků.

Ze sesterských organizací hnutí zastřešuje například Lidskoprávní centrum Memorial, které se zaměřuje na porušování lidských práv v současném Rusku, a Mezinárodní Memorial. Ten je známý odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v někdejším Sovětském svazu.

Obě organizace ruské úřady už před lety označily za „zahraničního agenta“ a pak proti nim zasáhly soudy, které je svými loňskými verdikty rozpustily. Rusko kontroverzní zákon o „zahraničních agentech“ přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...