Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinskou protiofenzivou

Jevgenij Prigožin foto: Reuters

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin varoval prostřednictvím otevřeného dopisu ruské ministerstvo obrany před plánovanou ukrajinskou protiofenzivou s cílem odříznout jednotky ministerstva od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je v rukou jeho bojovníků.
  17:59aktualizováno  22:21

V dopise publikovaném na telegramovém účtu jeho tiskové služby Prigožin tvrdí, že Ukrajinci chystají ofenzivu na přelom března a dubna.

„Prosím vás, abyste přijal veškerá potřebná opatření pro odvrácení odříznutí Wagnerovy skupiny od hlavních sil armády Ruské federace,“ napsal Prigožin v dopise adresovaném ministrovi obrany Sergeji Šojguovi.

„V současné době jednotky Wagnerovy skupiny kontrolují asi 70 procent Bachmutu a pokračují v ofenzivě s cílem ho zcela osvobodit,“ dodal Prigožin.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Bachmut je v současné době jedním z ohnisek války na Ukrajině a odehrávají se tam jedny z nejtěžších bojů konfliktu, který Moskva rozpoutala před více než rokem. Objevují se zprávy o mnoha padlých či raněných na obou stranách. Ruské jednotky v uplynulých týdnech postoupily severně i jižně od města a hrozí, že v něm obklíčí ukrajinské obránce. Ukrajina nyní kontroluje západní část města, zatímco východní je již v držení ruských sil.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední zprávě o situaci na bojišti píše, že ruské útočné operace v posledních týdnech zpomalily, což by podle něj mohlo svědčit o tom, že ruská jarní ofenzíva na Donbase se může blížit ke svému vyvrcholení. Upozorňuje také na stále častější ruské debaty o možné ukrajinské protiofenzivě v oblasti Bachmutu.

Ukrajinské velení v minulých dnech deklarovalo úmysl bránit Bachmut i přes hrozící obklíčení. Náměstkyně ministra obrany Hanna Maljarová dnes podle serveru RBK-Ukrajina uvedla, že ukrajinská obrana Bachmutu umožňuje snižovat útočný potenciál Ruska, které zde přichází o velké množství vojáků a techniky.

Maljarová dnes dále oznámila, že vrchním velitelem ukrajinské obrany Bachmutu je brigádní generál Andrij Hnatov. Přímo ve městě pak má na starost obranu velitel 93. brigády plukovník Pavlo Palisa a velitel 3. brigády národní gardy plukovník Oleksandr Pivnenko.

„Díky odvaze a hrdinství tisíců našich vojáků, jakož i díky obratnému vedení našich generálů a důstojníků, obrana Bachmutu drží a možnosti ještě nejsou vyčerpány,“ citovala Maljarovou agentura Unian.

Prigožin má v současnosti napjaté vztahy s ruským ministerstvem obrany, které obvinil z chyb ve válce na Ukrajině a z neposkytování dostatečného množství munice potřebné pro pokračování ofenzivy v Donbasu. Později své vyjádření mírnil a uvedl, že jeho jednotky mají munice dostatek.

V rozhovoru zveřejněném ruskými médii minulý týden Prigožin uvedl, že perspektivy ruského tažení na Ukrajině jsou „mlhavé“ a že Moskva má ještě pár týdnů na to, aby se připravila na ukrajinskou protiofenzivu, než bude pozdě. Zaútočit se podle něj Ukrajinci chystají na pěti úsecích fronty. Podle analytiků ISW si Prigožin tvoří informační prostor, aby omluvil neschopnost své žoldnéřské armády dokončit obklíčení Bachmutu.

8. března 2023

Autoři: ,