Podle amerického ministerstva financí Simonjanová a další jedinci spojení s RT tajně rekrutovali americké influencery, aby šířili prokremelskou propagandu a ovlivňovali tak americké občany.
Americká tajná služba FBI zároveň separátně požádala soud o povolení zabavit 32 internetových domén, které „zlovolné zahraniční“ vlivové skupiny využívaly k podkopání americké veřejné podpory pro pomoc Ukrajině v její válce s Ruskem.
„Tři věci jsou jisté v životě: smrt, daně a vměšování RT do amerických voleb,“ reagovala s posměchem RT.
Krok ministerstva spravedlnosti přichází po zprávě stanice CNN, která s odvoláním na šest zdrojů obeznámených se záležitostí uvedla, že administrativa Joea Bidena ve středu veřejně odsoudí Kreml a že ministerstvo spravedlnosti zahájí blíže nespecifikované donucovací kroky.
RT už v minulosti čelila podezřením, že se snažila ovlivnit americké veřejné mínění ve prospěch zájmů Kremlu, zvláště pak v americké prezidentské volbě. V roce 2017 se musela registrovat jako zahraniční agent.
Oznámení je druhou velkou snahou Bidenovy administrativy o otupení vlivu RT během několika měsíců. V červenci ministerstvo spravedlnosti obvinilo zaměstnance RT z účasti na schématu, při němž využívali síť asi 1000 účtů na sociálních sítích, aby se vydávali za obyvatele USA a šířili dezinformace o válce na Ukrajině a dalších tématech. Američtí představitelé obviňují Kreml z financování tohoto systému; mluvčí Kremlu toto obvinění popřel.
V březnu letošního roku americké ministerstvo financí uvalilo sankce na dvě ruské společnosti, které podle něj šířily ve Spojených státech prokremelskou dezinformační kampaň.
Ruské vměšování do voleb je ve Spojených státech dlouhodobě předmětem debat a stalo se i cílem vyšetřování, zejména po volbách před osmi lety, kdy v souboji s demokratkou Hillary Clintonovou zvítězil Donald Trump. Republikánský kandidát se pokusil mandát obhájit v roce 2020, prohrál však s Bidenem. Letos se utká s Bidenovou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.