Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Během mobilizace došlo k chybám, připustil Putin. Vyzval k jejich nápravě

Ruský prezident Vladimir Putin na snímku z 20. září 2022 foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin uznal, že během mobilizace došlo k chybám a do zbraně byli nesprávně povoláni například chronicky nemocní nebo muži, kteří přesáhli branný věk. Vyzval k jejich nápravě. Poškození plynovodů Nord Stream pak označil za „mezinárodní terorismus“.
  20:50aktualizováno  21:24

„Pokud došlo k chybě, je nutné ji napravit a zajistit návrat domů těch, kdo byli povoláni bez řádného odůvodnění,“ sdělil Putin, který minulý týden ve středu ohlásil částečnou mobilizaci.

Podle ministra obrany Sergeje Šojgua chce Rusko do zbraně povolat 300 000 rezervistů. Některá nezávislá ruská média mezitím napsala, že se Moskva snaží zmobilizovat přes milion lidí.

Putin také zopakoval, že mobilizace se vztahuje především na lidi, kteří jsou uvedeni jako záložníci a mají požadovanou zkušenost z armády. Sdělil, že mobilizovaní musejí projít výcvikem.

Mobilizace vyvolala v Rusku protesty. Mnozí muži v bojovém věku ze země uprchli. Odhaduje se, že uprchlíků je už 300 tisíc.

Ruské ministerstvo obrany kromě toho podle agentury Interfax uvedlo, že jednotky tvořené mobilizovanými a dobrovolníky budou po přípravě plnit úkoly zaměřené na obranu ukrajinských území, které jsou pod kontrolou ruských sil. Kreml chce v pátek začlenit k Rusku čtyři ukrajinské oblasti, kde se v uplynulých dnech konala hlasování o jejich připojení. Kyjev a Západ tato referenda neuznávají, nehodlají uznat ani anexi okupovaných ukrajinských území.

27. září 2022

Poškození plynovodů

Putin také ve čtvrtek v telefonátu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem prohlásil, že poškození plynovodů Nord Stream je „aktem mezinárodního terorismu“.

„Rusko tuto záležitost předkládá k naléhavému projednání v Radě bezpečnosti OSN,“ píše se v prohlášení Kremlu ohledně poškození plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2.

Tento týden se objevily zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa - dánské a švédské úřady informovaly o únicích z plynovodů. Podle Evropské unie i politiků z jednotlivých evropských zemí stojí za jejich poškozením úmyslné útoky.

Rusko už dříve odmítlo, že by bylo za škody zodpovědné. Kreml označil za „absurdní“ obvinění Ukrajiny, že Moskva ničí svou infrastrukturu, aby prohloubila energetickou krizi v Evropě a vyvolala na Západě před zimou paniku, napsala agentura DPA.

Putin dále Erdoganovi řekl, že je třeba realizovat istanbulskou úmluvu o vývozu obilí z ukrajinských černomořských přístavů jako celek - tedy, že je třeba odstranit překážky pro dodávky potravin a hnojiv na světové trhy z Ruska, vyplývá z prohlášení Kremlu.

Erdogan v tomto ohledu vyzval ruského vůdce, aby dohodu o vývozu obilí prodloužil. Úmluva dojednaná mezi OSN, Tureckem, Ukrajinou a Ruskem vyprší podle Reuters v listopadu a může být prodloužena, pokud její signatáři budou souhlasit.

Turecký prezident podle prohlášení své kanceláře rovněž zmínil plány Moskvy na anexi ukrajinských regionů, s čímž Ankara nesouhlasí. Požádal Putina, aby dal šanci mírovým jednáním. Turecko udržuje blízké vztahy s Moskvou i s Kyjevem.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat