Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Rusko neprodlouží Američanům využívání ISS. Zakáže také GPS

USA

  16:30aktualizováno  17:06
MOSKVA - Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina o reakci Moskvy na americké sankce uvalené proti Rusku ve sféře vyspělých technologií.

GPS foto: NASAReprofoto

Moskva podle Rogozina také zakáže Američanům používání ruských raketových motorů při vojenských startech, jakož i od 1. června pozastaví používání amerického navigačního systému GPS v Rusku.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud se Moskva nedomluví s Washingtonem na rozmístění pozemních stanic ruského navigačního systému Glonass, pak podle Rogozina od 1. září bude "definitivně ukončena" práce 11 amerických stanic systému GPS v Rusku.

Neúspěšné jednání mezi USA a Ruskem

Rusové požádali americké úřady o souhlas s výstavbou několika měřících stanic systému Glonass už v květnu 2012, ale obě strany se podle agentury Interfax dosud neodkázaly domluvit. Jednání prý ztroskotala hlavně kvůli obavám amerických tajných služeb z příliš přesného navádění ruských raket na případné cíle v USA.

Raketové motory hodlá Rusko dodávat Spojeným státům pouze pro civilní účely. "Bez záruk, že naše motory se využívají pouze pro starty nevojenských vesmírných přístrojů, je nebudeme do USA dodávat," řekl Rogozin.

Kvůli sankcím, uvaleným Spojenými státy proti Rusku za anexi ukrajinského poloostrova Krym, americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na začátku dubna pozastavil veškerou spolupráci s Ruskem.

Výjimkou však je provozování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), kam se kosmonauti z celého světa mohou v současnosti dostat pouze ruskými raketami.

Základní údaje a zajímavosti o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS):

Základní údaje a zajímavosti o Mezinárodní vesmírné stanici (ISS):

- V současné době jediná trvale obydlená vesmírná stanice; před ní fungovala v letech 1986-2001 první trvale obydlená stanice ve vesmíru - ruská stanice Mir.

- Za datum zrodu ISS se považuje 20. listopad 1998, kdy byl na oběžnou dráhu vynesen její první díl - modul Zarja. Stavba stanice byla naplánována na více než 40 montážních letů; zatím se jich uskutečnilo 31, poslední modul byl připojen v květnu 2011.

- Od 2. listopadu 2000 na stanici trvale pobývá stálá posádka, minimálně dvoučlenná, která se po půl roce obměňuje. Dosud stanici navštívilo 212 osob, z toho 31 žen či sedm vesmírných turistů; někteří z astronautů či kosmonautů tam byli vícekrát (až čtyřikrát - pět z nich). Nejvíce z návštěvníků ISS byli Američané 139, druzí v pořadí jsou Rusové (43).

- Stanice drží rekord v nepřetržitém pobytu lidské posádky ve vesmíru, od října 2010, když překonala rekord stanice Mir, jež byla trvale obydlena od září 1989 do srpna 1999 (3641 dní).

- Životnost stanice je zatím prodloužena do roku 2024.

- Projektu se účastní USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie.

- Stanice není vlastněná jako celek, každý modul stanice je vlastněn jediným partnerem; většina dílů patří Rusku a USA.

- Hodnota budovaného orbitálního komplexu je 100 miliard dolarů.

- Stanice je umístěna na nízké oběžné dráze ve výšce kolem 350 km, Zemi oběhne za 92 minut a 50 sekund rychlostí asi 7707 m/s (zhruba 27.744 km/h). Váží asi 450.000 kg, je široká 108 metrů, vysoká kolem 20 metrů a dlouhá 73 metrů.

- Obytný objem stanice je 837 metrů krychlových.

- Po konci amerického programu raketoplánů v roce 2011 vynášejí americké astronauty na ISS zatím jen ruské rakety za 60 milionů dolarů na osobu. V roce 2012 dorazila k ISS poprvé americká soukromá nákladní loď Dragon společnosti SpaceX, která tam zatím dopravuje jen materiál; v budoucnu počítá i s astronauty.

- Loni v srpnu dorazil na ISS malý mluvící robot Kirobo - první android na oběžné dráze. Dovezla ho tam japonská nákladní loď H-II HTV-4. Kirobo je vytvořen tak, že dokáže analyzovat položený dotaz a s pomocí slov vybraných z vlastního slovníku sestavit odpověď.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!