Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko obnovilo očkování nových dobrovolníků vakcínou Sputnik V, údajně je obrovský zájem dobrovolníků

Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská vakcína proti koronaviru Sputnik V. | foto: Reuters

MOSKVA V Rusku po několikatýdenní pauze obnovili očkování nových dobrovolníků vakcínou proti koronaviru Sputnik V. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na zaměstnance šesti z téměř 30 klinik, kde se očkování dobrovolníků v rámci klinického testování preparátu odehrává. Na konci října kliniky vakcinaci nových dobrovolníků přerušily, některé z nich jako důvod uvedly obrovský zájem o ni a nedostatek látky.

Ruský fond přímých investic, jenž se na ruské vakcíně podílí a má na starosti marketing, tvrdí, že klinické testy se nikdy nezastavily.

„Vakcinaci jsme obnovili. Přišlo docela hodně lidí, aby se nechalo očkovat,“ řekl zaměstnanec jedné z klinik agentuře, jejíž reportéři také hlásí tento týden už několik dní po sobě fronty zájemců o vakcínu na třech jiných moskevských klinikách.

Vakcínu Sputnik V, pojmenovanou po slavné ruské družici, vyvinul ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Šéf ústavu Alexandr Gincburg na konci října uvedl, že počet nově očkovaných dobrovolníků se pouze snížil kvůli rozhodnutí soustředit se na očkování dobrovolníků druhou dávkou vakcíny.

Preparát Sputnik V je první vakcínou proti koronaviru, kterou Rusko schválilo. Očkovací látka je nyní v postregistrační fázi klinického testování, které se zúčastní 40 000 lidí, přičemž třetina dostane placebo. Tato konkrétní vakcína se skládá ze dvou dávek, přičemž tou první ruští zdravotníci k 11. listopadu podle státního Ruského fondu přímých investic (RDIF) naočkovali více než 20 000 dobrovolníků, přes 16 000 absolvovalo k tomuto datu obě dávky.

Dobrovolník se nechal naočkovat experimentální vakcínou proti koronaviru...
Alexander Gintsburg, šéf moskevského ústavu epidemiologického a...

RDIF ve čtvrtek agentuře Reuters řekl že klinické testy se nikdy nezastavily. Snížilo se podle něj množství očkování první dávkou, aby bylo možné naočkovat více lidí tou druhou. „Nemáme nedostatek dávek,“ prohlásil mluvčí fondu a dodal, že v současné době dostalo obě dávky přes 19 000 účastníků testů.

„Klinické testování jde podle plánu. Zároveň pokračuje testování, které se týká dobrovolníků starších 60 let,“ sdělil poradce ruského ministra zdravotnictví Alexej Kuzněcov.

Ruské úřady minulý týden prohlásily, že Sputnik V dosahuje 92procentní účinnosti a ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško současně ohlásil zahájení hromadné produkce této vakcíny. Gincburg tehdy uvedl, že očkování všech občanů by mohlo začít na přelomu ledna a února příštího roku. Zároveň odhadl, že může trvat celý rok, než se dostane na všechny zájemce v Rusku.

Agentura Reuters dnes podotkla, že původní odhad vyrobit do konce roku 30 milionů dávek Sputniku V ruské úřady už dříve přehodnotily a předpokládají jen výrobu dvou milionů dávek v tomto období. Prezident Vladimir Putin se na konci října nechal slyšet, že země řeší, jak zvýšit produkci preparátu kvůli obtížím s dostupností vybavení.

Rusko kromě Sputniku V už schválilo také vakcínu ze sibiřského střediska Vektor, která se nazývá EpiVakKorona. Třetí očkovací látku se podle šéfa Kremlu v brzké době chystá schválit.

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Moderní televizory jsou naplněné aplikacemi a funkcemi, mohou být i zajímavým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...