Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko obvinilo českou diplomatku, že straní Západu v Organizaci pro zákaz chemických zbraní

Svět

  20:58
MOSKVA/PRAHA - Rusko obvinilo českou diplomatku Janu Reinišovou z vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že straní Západu. Ruské ministerstvo zahraničí to uvedlo v prohlášení na webu, na které upozornil server Deník N. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Michal Bucháček serveru řekl, že prohlášení Ruska jsou nepravdivá. Reinišová podle něj vykonává funkci předsedkyně výkonného výboru OPCW nestranně a spolehlivě.

Česká diplomatka Jana Reinišová z vedení Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). foto: OPCW

Západní státy se podle Ruska snaží využívat OPCW k dosažení vlastních geopolitických cílů a Reinišová se otevřeně staví na stranu Západu v čele s USA. „Tento nevyrovnaný přístup byl jasně prokázán při únorových a březnových zasedáních výkonné rady OPCW, kdy Američané a jejich spojenci prostřednictvím aktivní manipulace jménem předsedkyně odmítli návrh Ruska na rozšíření seznamu látek podléhajících kontrole v rámci úmluvy o chemických zbraních,“ píše ruská diplomacie ve svém prohlášení.

Moskva obviňuje Reinišovou, že plní příkazy USA. Washington podle ruského ministerstva nechce, aby Rusko mohlo dohlížet na to, jak USA plní povinnosti spojené s likvidací chemických zbraní. Údajnou vazbu Reinišové na Západ dává Moskva do souvislosti s vyšetřováními chemických útoků v Sýrii nebo otravy bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii.

‚Účelová a bezdůvodná kritika‘

„Kritika ze strany Ruska je účelová a bezdůvodná. Tvrzení uvedená v ruském prohlášení se nezakládají na pravdě,“ sdělil serveru Deník N mluvčí české diplomacie Bucháček. „Paní velvyslankyně Reinišová je zkušená a vysoce ceněná diplomatka pracující na základě instrukcí z ministerstva zahraničních věcí v Praze. Svoji funkci předsedkyně výkonné rady OPCW vykonává spolehlivě a nestranně v souladu s mandátem a pravidly OPCW,“ doplnil.

Mezinárodní organizace OPCW, jejímiž členy je 193 států, v minulosti uvedla, že Skripalovi byli otráveni nervově paralytickou látkou typu novičok. Ten byl vyvíjen v bývalém Sovětském svazu. Společný tým OPCW a OSN také dospěl k závěru, že syrská vládní vojska opakovaně při útocích na syrské rebely použila sarin i chlór. Rusko, které stojí v konfliktu v Sýrii na straně vládních sil, označuje závěry OPCW za informační kampaň a útok na Skripalovy byl podle ruské diplomacie zinscenovaný.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...