Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C oblačno Předplatné LN
25. července 2014 15:57, aktualizováno  20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ukrajinská armáda střílí na ruské území, tvrdí Moskva

Příslušníci ukrajinské armády prohlížejí zbraně zkonfiskované separatistům... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci ukrajinské armády prohlížejí zbraně zkonfiskované separatistům... | foto: Reuters

MOSKVA/KYJEV Ruské ministerstvo obrany v pátek Kyjev varovalo před údajně opakovanými dopady ukrajinských střel do ruských pohraničních regionů. Oznámila to agentura ITAR-TASS. Do Kujbyševského okresu v ruské Rostovské oblasti, který přiléhá z jihu k místům bojových operací na Ukrajině, prý dopadlo 40 ukrajinských granátů. Informace o obětech ministerstvo nemá.

Pentagon naopak varoval, že se Rusko chystá v nejbližší době předat separatistům ještě těžší a účinnější raketomety, než dosud používaný systém Grad. Vzbouřence podporuje i dělostřeleckou palbou přes hranice, v jejichž blízkosti opět roste počet ruských vojáků, nyní na 12 až 15 tisíc.

ČTĚTE TAKÉ:

"Máme důkazy, že se Rusko chystá v nejbližší době předat těžší a vyspělejší raketomety. Může se tak stát kdykoliv, každou chvíli," řekl mluvčí amerického ministerstva obrany Steve Warren. "V posledních dnech ruské síly používají dělostřelectvo k palbě z Ruska na ukrajinské vojenské pozice. Nepochybně jde z vojenského hlediska o eskalaci," dodal. Ale nejsou prý žádné známky, že by Ukrajinci odpovídali ostřelováním ruských pozic.

Střelba a výbuchy

Před ostřelováním ruského pohraničí Moskva ukrajinskou armádu varovala už několikrát, podle ruských médií už ukrajinské granáty způsobily v ruských obcích i ztráty na životech. Kyjev naopak obviňuje ruské jednotky umístěné v pohraničí, že prakticky každodenně podporují operace povstalců palbou z granátometů a baterií raketometů Grad.

Ve východoukrajinském Doněcku v noci pokračovaly tvrdé boje mezi vzbouřenci a ukrajinskou armádou, oznámilo v Kyjevě velení armádní protipovstalecké operace. Prakticky ze všech čtvrtí se ozývala střelba a výbuchy, několik civilistů zahynulo. Rusko dnes znovu obvinilo ukrajinské vojáky, že šrapnely z jejich zbraní dopadají na ruské území.

PSALI JSME:

V Doněcku se v noci soustředily boje do okolí Československé ulice na severozápadě města, uvedla agentura Unian. Jedna žena tam zahynula po zásahu střepinou granátu, dvě mladé dívky byly při výbuchu těžce zraněny. Tlaková vlna rozbila okna okolních domů, přímý zásah údajně dostalo několik obytných budov v sousední čtvrti.

Silné bojové operace pokračují v okolí doněckého i luhanského letiště. V Luhansku na terminál povstalci zaútočili raketomety Grad. Jen během čtvrtka podle ukrajinských vojenských zdrojů granáty a rakety poškodily nebo zničily 21 luhanských obytných domů. Městská záchranná služba za čtvrtek zaznamenala 160 urgentních výjezdů. Bez proudu je v půlmilionovém městě 12 tisíc lidí.

V Luhanské oblasti na hranicích s Ruskem ukrajinská armáda v noci sestřelila dva bezpilotní aparáty, které v oblasti operovaly bez jakéhokoli označení, oznámil zpravodajský web Cenzor. Další podobný stroj zaznamenali pohraničních v Charkovské oblasti.

Povstalci v pátek ráno oznámili, že se stáhli z důležitého města Lysyčanska, které v minulých dnech střídavě ovládali vzbouřenci a příslušníci ukrajinské Národní gardy. Město se podle ukrajinských médií dostalo pod plnou kontrolu armády, je ale po bojích zcela paralyzováno. Ve stotisícovém městě, které leží mezi Luhanskem a Slavjanskem, nefunguje dodávka elektřiny, plynu ani vody.

O strategických záměrech ukrajinského velení v Kyjevě novináře informoval mluvčí Rady národní bezpečnosti a obrany Anrij Lysenko. Prvořadým úkolem je podle něj pro ukrajinskou armádu likvidace povstaleckého postavení ve městě Horlivka, které leží severovýchodně od Doněcka při silnici na Luhansk.

"Jakmile zneškodníme teroristické skupiny v Horlivce, bude cesta na Doněck otevřená," uvedl Lysenko. Samotný Doněck podle něj vojáci svírají ze dvou stran a povstalci téměř ztratili možnost úniku.

Tlak armády se podle Lysenka soustřeďuje i na Luhansk, zejména z východu, kde se město přibližuje k hranici s Ruskem.

Načerno přes hranici

  • Při neoprávněném překročení slovenské hranice s Ukrajinou bylo letos zadrženo 107 migrantů. Čtyřicítka z nich přitom pocházela z Afghánistánu, informoval server Aktuality.sk s odvoláním na slovenské úřady.
  • Na Slovensko se pokusilo nelegálně dostat také 18 Ukrajinců. Ti však nepožádali o udělení azylu a vrátili se zpět na Ukrajinu.
  • Hranici se nezákonně snažily překročit i osoby pocházející ze Somálska, Bangladéše a Palestiny.
  • Policisté letos na hranici také zajistili více než 6700 neoznačených kartonů s cigaretami. Celní dluh zabavených tabákových výrobků úřad vyčíslil na takřka 156 000 euro (4,3 milionu korun).
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...