Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Itálii na Covid-19 zemřelo už přes 13 tisíc lidí. Prudký nárůst obětí koronaviru hlásí Británie

Odběr vzorků pro testování na koronavirus v Římě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odběr vzorků pro testování na koronavirus v Římě. | foto: Reuters

Moskva Itálie zaznamenala za posledních 24 hodin dalších 727 obětí nemoci Covid-19. Celkový počet zemřelých v této nejhůře zasažené evropské zemi tak dosáhl 13 155. Koronavirus se tam potvrdil už u 110 574 lidí, oproti úterý jich přibylo 4782. S odkazem na statistiku italského úřadu pro civilní ochranu o tom informovala agentura Reuters. Počty obětí a nakažených rostou i v dalších evropských zemích.

Za úterý v Itálii nákaze podlehlo o něco méně lidí než v předchozím dnu a jedná se tak o nejnižší údaj od 26. března. Nově nakažených však přibylo více než v pondělí, kdy lékaři koronavirus zjistili u 4053 pacientů. V Lombardii, která je ohniskem pandemie v Itálii, počty mrtvých i nově nakažených oproti předchozím dnům vzrostly, čímž zvrátily klesající trend posledních dní.

Ze všech lidí nakažených v celé Itálii se zatím z nákazy plně zotavilo 16 847 pacientů, což je 1118 více, než úřady hlásily v úterý. Na jednotkách intenzivní péče nadále zůstává něco přes 4000 lidí.

Analytická společnost InTwig se přitom domnívá, že skutečné počty zemřelých jsou v regionu ještě vyšší. V nejhůře zasažené oblasti kolem města Bergamo podle ní zemřelo v březnu asi 4500 lidí, zatímco vládní statistiky uvádí jen 2060 obětí. Rozpor je podle firmy způsoben tím, že řada nakažených lidí zemřela doma nebo v domovech pro seniory. Vzhledem k tomu, že se tito lidé nikdy nedostali do nemocnice, tak ani nepodstoupili testy na koronavirus.

Italský Turín.
Odběr vzorků pro testování na koronavirus v Římě.

Data italského statistického úřadu ISTAT také ukazují, že v severní Itálii v prvních třech březnových týdnech zemřel dvakrát větší počet lidí, než jaký je průměr za stejné období z let 2015 až 2019. Rozdíl by přitom mohl odpovídat obětem Covid-19. V Bergamu narostl počet úmrtí v tomto období více než čtyřnásobně, zatímco v dalších místech v Lombardii narostl dvakrát až třikrát. V některých malých městech, kde epidemie v Itálii propukla, je mrtvých za toto období až desetinásobně více, než za stejný čas loni.

Ve francouzských nemocnicích zemřelo už 4032 lidí s koronavirem. Denní nárůst obětí přesáhl 500. Francie se tak nyní stala čtvrtou zemí, kde počet úmrtí překonal hranici 4000, po Itálii, Španělsku a USA. Dohromady se ve Francii virem SARS-CoV-2 nakazilo nejméně 56 989 osob, přičemž v úterý bylo potvrzených případů 52 128, oznámil zástupce francouzského ministerstva zdravotnictví Jérôme Salomon. Ve Francii se mezitím také už 10 935 nakažených uzdravilo.

Francouzská bilance obětí stále zahrnuje pouze pacienty zemřelé v nemocnicích. Úřady však slibují, že do nich velmi brzy zahrnou i údaje o úmrtích v domovech důchodců, což pravděpodobně povede k dalšímu skokovému nárůstu evidovaných úmrtí.

V Británii dál prudce narůstá počet obětí nemoci COVID-19, kterých už místní vláda eviduje 2352. Po úterním nárůstu bilance o 381 mrtvých ve středu přišel nový rekord, když přibylo 563 úmrtí v nemocničním prostředí. Počet známých případů infekce pak za poslední 24hodinové období narostl o 4324 na celkových 29 474. I v tomto případě jde o rekordní denní růst.

Test na nákazu virem SARS-CoV-2 ve Spojeném království od počátku jeho šíření podstoupilo bezmála 153 000 lidí. Rozsah testování se postupně zvyšuje, stále ale nebyla překonána hranice 10 000 testů denně, což podle dřívějšího vládního prohlášení mělo nastat o víkendu. V úterý byly prověřeny vzorky od 9793 lidí, což by bylo o zhruba 1500 více než v pondělí.

Ve Spojeném království epidemie COVID-19 nejvíce zasahuje Anglii, jen z Londýna bylo v úterý hlášeno přes 7000 potvrzených případů. Kvůli náporu nemocných byla v britské metropoli v kongresovém centru ExCeL zbudována dočasná nemocnice se 4000 lůžky, která dostala jméno NHS Nihgtingale. 

Rusko ve středu ohlásilo 440 nových případů nákazy. Celkový počet infikovaných stoupl na 2777, z nichž 24 lidí zemřelo a 190 se uzdravilo. Oznámil to krizový štáb pro boj s infekcí. „Poprvé byl přírůstek nových případů během 24 hodin menší než předchozího dne,“ napsal na webu list Kommersant. Na Moskvu podle středečních údajů připadlo 267 nových případů nákazy, celkem jich bylo v hlavním městě potvrzeno 1880.

Většina ruských regionů přijala přísná opatření po vzoru Moskvy, kde obyvatelé mají zakázáno opouštět své domy s výjimkou nejnutnějších případů - nákupu v nejbližším obchodu a lékárně, vyvenčení psa, vynesení smetí anebo kvůli vyhledání nezbytné pomoci.

Moskevská radnice čeká na zveřejnění vládní vyhlášky, aby rozběhla systém, kdy každý odchod z domova budou muset lidé nahlásit skrze QR kódy, které získají na webu radnice. Lidé, kteří se léčí doma, si od 2. dubna musí stáhnout i aplikaci „Sociální monitoring“ umožňující kontrolovat dodržování karantény.

Ve Španělsku se nakazilo přes 100 tisíc lidí

Ve Španělsku se koronavirem nakazilo už přes 100 tisíc lidí, za den přibylo 7719 nových případů. Z celkových 102 136 potvrzených případů nákazy se na 22 600 lidí už vyléčilo. Obětí z řad infikovaných registruje Španělsko už 9053. Už pátý den po sobě zemřelo za předchozích 24 hodin v zemi přes 800 lidí, uvedl deník El País. Přes sto tisíc nakažených koronavirem evidují i Itálie (105 800) a USA (189 000).

Počty nových případů nákazy jsou ve středu ve Španělsku nižší, než hlásily úřady v úterý (9222), ale vyšší než v pondělí (6398). Vyšší úterní počty ale vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví tím, že nejhůře postižené regiony Madrid a Katalánsko mu později dodaly počty za víkend.

Obětí za posledních 24 hodin přibylo 864, zatímco v úterý oznámilo ministerstvo zdravotnictví 849 nových úmrtí a o den dříve 812.

Nejhůře postiženým regionem ve Španělsku je madridský, který dosud registruje 29 840 případů nákazy koronavirem a 3865 úmrtí. Druhý nejvíce zasaženým regionem je Katalánsko s téměř 20 tisíci případy nákazy a 1849 oběťmi.

Počty nakažených a obětí jsou ale ve skutečnosti vyšší. Testy na koronavirus se totiž dělají jen lidem s vážnými příznaky a zdravotníkům. Do statistik ministerstva zdravotnictví také nejsou zahrnuta všechna úmrtí, protože ne všem, co zemřou doma či v domovech pro seniory, se dělají testy na Covid-19.

Německo v úterý potvrdilo nákazu koronavirem u 5453 lidí, celková bilance tak vzrostla na 67 366 případů. Vyplývá to ze statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Velmi složitá je situace v některých zařízeních pro seniory. Na její zlepšení se chce zaměřit i kancléřka Angela Merkelová. Nemoci COVID-19 dosud v zemi podlehlo 732 lidí. 

Nejvíce postiženou spolkovou zemí zůstává Bavorsko (16 497 nakažených a 225 obětí), které sousedí s Českem. Výrazně zasažené jsou také nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko (14 351 nakažených a 134 obětí) a Bádensko-Württembersko na jihozápadě Německa (13 410 nakažených a 197 obětí).

Počet potvrzených případů nákazy v Izraeli stoupl na 5591. Informovalo o tom izraelské ministerstvo zdravotnictví. Podle zpravodajského webu The Times of Israel je to dosud největší nárůst počtu nakažených za 24 hodin od začátku testování. Onemocnění Covid-19 v Izraeli dosud podlehlo 21 lidí a stav bezmála 100 pacientů je vážný.

Od úterního večera počet potvrzených případů nákazy koronavirem stoupl o 233, za uplynulých 24 hodin to je 760. Poslední rekord za 24 hodin byl zaznamenán z pondělí na úterý, kdy bylo evidováno 663 nových případů.

S cílem zabránit šíření nákazy zavádí Izrael čím dál přísnější omezení a občané mají z domu vycházet jen v nutných případech. Zároveň vláda zvažuje uvalení karantény na převážně ultraortodoxními Židy obývané město Bnei Brak, které leží východně od Tel Avivu a kde se nákaza nejvíce v Izraeli šíří.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!