Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

Ruská hlídka u Záporožské jaderné elektrárny (15. června 2023) foto: Reuters

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci poškodily energetickou infrastrukturu a zranily nejméně dva zaměstnance jedné z elektráren. Informovalo o tom ukrajinské ministerstvo energetiky. Moskva později úder potvrdila. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho armáda útočila na ukrajinská energetická zařízení nebo muniční sklady.
  7:47aktualizováno  15:22

Agentura Reuters napsala, že ukrajinská protiletecká obrana sestřelila 12 ze 16 raket a všech 13 dronů, jimiž ruská armáda v noci útočila na ukrajinské území. „Cílem útoků byla energetická infrastruktura v jižním a západním regionu...na východě země ostřelování přerušilo elektrické vedení,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky.

V Záporožské oblasti byli při útoku zraněni dva lidé, kteří skončili v nemocnici. Útok na energetickou infrastrukturu se odehrál také ve Lvovské oblasti, kde při tom podle šéfa tohoto regionu Maksyma Kozyckého nebyl nikdo zraněn.

Škody jsou po nočním ruském úderu hlášené také z Ivano-Frankivsku na západě Ukrajiny. Podle serveru Ukrajinska pravda ruský útok poškodil mimo jiné místní technickou univerzitu.

Ruské ministerstvo obrany podle ruské státní agentury TASS prohlásilo, že jeho vojsko podniklo vzdušný úder na energetická zařízení, která na Ukrajině „zajišťují provoz podniků vojensko-průmyslového komplexu“ a také na sklady munice a leteckých zbraní dodávaných Kyjevu Západem. „Všechny určené cíle byly zasaženy,“ tvrdí ruský úřad.

Podle ukrajinského ministerstva energetiky zaútočili Rusové na ukrajinskou energetickou infrastrukturu poosmé za poslední tři měsíce.

Rusko na jaře a začátkem léta obnovilo své vzdušné údery na ukrajinskou energetiku, což způsobilo časté výpadky v dodávkách elektřiny po celé zemi, podotkla stanice BBC. Ukrajina nakupuje energii z Evropské unie, to však na dorovnání deficitu nestačí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno podle BBC řekl, že Moskva od března zničila polovinu kapacit na výrobu elektřiny v jeho vlasti. Ukrajinští činitelé opakovaně žádají západní spojence o více systémů protivzdušné obrany.

Agentura AP poznamenala, že podél frontové linie nebyly hlášeny žádné zásadní změny a obě strany konfliktu, který vyvolalo před více než dvěma roky Rusko svým vpádem na Ukrajinu, se zaměřily na cíle v infrastruktuře a snaží se omezit schopnost protivníka bojovat. Ukrajina v pátek potvrdila, že před tím zaútočila na ruské ropné rafinerie, radarové stanice nebo centra elektronické rozvědky.

Obě strany také hlásí nevojenské oběti bojů. Ukrajinská policie oznámila, že v Chersonské oblasti na jihu země zahynul při útoku ruského dronu policista sloužící na kontrolním stanovišti.

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov uvedl, že při dělostřeleckém ostřelování jím spravovaného regionu zahynul muž a úřady v Rusy okupovaném Doněcku na východě Ukrajiny hlásí tři mrtvé po ukrajinském vzdušném úderu.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...