Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Rusku začaly třídenní parlamentní volby. Apple a Google odstranily Navalného aplikaci

Svět

  12:06aktualizováno  13:35
V Rusku začaly v pátek třídenní parlamentní volby, skončí v neděli. Kvůli rozdílným časovým pásmům se jako první volební místnosti otevřely na Kamčatce, o devět hodin později v Kaliningradské oblasti. Očekává se, že si většinu udrží strana Jednotné Rusko podporovaná prezidentem Vladimirem Putinem. Naopak tým vězněného opozičníka Alexeje Navalného si stěžuje na cenzuru ze strany firem Apple a Google.

Svůj hlas může do neděle v Rusku odevzdat asi 110 milionů lidí. Kromě obsazení křesel ve 145členné Státní dumě rozhodují v mnoha regionech o složení místních zastupitelstev nebo o gubernátorech. 

Ruská média informovala, že v Altajské republice na jihu Sibiře do odlehlé vesnice Žana-Aul obývané etnickými Kazachy lidé přijeli hlasovat na velbloudech.

Volby jsou považovány za test mocenského postavení prezidenta Putina v situaci, kdy v zemi sílí nespokojenost se zhoršující se životní úrovní a kdy vztahy Ruska se Západem jsou na bodu mrazu. Podle agentury Reuters hlasování také ukáže náladu před prezidentskými volbami v roce 2024.

Současný šéf Kremlu ještě nedal najevo, zda se v nich bude ucházet o znovuzvolení. Ve funkci prezidenta nebo premiéra je Putin od roku 1999.

Úřady uvedly, že nynější hlasování bylo třeba rozdělit na tři dny kvůli pandemii covidu-19, která Rusko sužuje, ačkoliv bylo první zemí světa, jež schválila vakcínu proti tomuto onemocnění. 

Opoziční aktivisté a někteří liberální zákonodárci podle Rádia Svobodná Evropa však tvrdí, že jde o součást snah Kremlu manipulovat s volební účastí a zajistit dostatečnou většinu pro Jednotné Rusko.

Navalnyj si stěžuje na cenzuru

Tým vězněného opozičního politika Alexeje Navalného oznámil, že internetoví giganti Google a Apple ze svých systémů odstranili Navalného aplikaci pro „chytré hlasování“, která má pomoci uspět odpůrcům stávajícího režimu. Voličům totiž doporučuje nejsilnějšího z opozičních kandidátů, jenž má v daném obvodě šanci porazit prokremelského uchazeče. 

„Jde samozřejmě o obrovskou cenzuru. Je škoda, že v této chvíli střetu mezi poctivými lidmi a zkorumpovaným režimem tyto společnosti napomohly režimu,“ napsala o Googlu a Applu mluvčí Navalného Kira Jarmyšová. 

Ivan Ždanov, další spolupracovník vězněného politika, vyzval občany, kteří si už aplikaci stáhli, aby se s ostatními podělili o informace o kandidátech, které jim systém doporučuje.

Příslušná internetová stránka „pro chytré hlasování“ je zablokovaná už několik dní a úřady zakázaly internetovým vyhledávačům Google a Yandex zobrazovat tento pojem ve výsledcích vyhledávání, napsala agentura DPA.

Ukrajině vadí volby na Krymu

Ukrajina se ohradila proti tomu, že se na Krymu, který jí v roce 2014 zabralo Rusko, nyní konají volby. „Organizaci a uskutečnění protizákonných voleb považujeme za hrubé porušení státní suverenity a územní nedotknutelnosti Ukrajiny,“ uvedla v pátek ukrajinská diplomacie.

Protestuje také proti - jak to nazvala - vynucené účasti na volbách ukrajinských občanů z oblastí na východě země, které ovládají proruští separatisté. Agentura DPA uvádí, že z Doněcku a Luhansku autobusy a vlaky bezplatně odvážejí lidi s volebním právem do sousední ruské oblasti, aby tam odevzdali hlasy. 

Přes internet mohou hlasovat i ruští občané žijící v regionu, k dispozici mají skoro 400 informačních center. Podle odhadů se voleb může zúčastnit více než 600 tisíc obyvatel separatistických oblastí, na Krymu má volební právo asi 1,5 milionu lidí. Kyjev je všechny považuje za ukrajinské občany.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!