Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Peskov mluvil o zrádcích za „dvanáct stříbrných“. Na internetu se mu smějí

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov (12. září 2023) foto: Reuters

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov označil za „zrádce“ ty ruské podnikatele, kteří se údajně snaží dostat z evropského sankčního seznamu tím, že odsoudí ruskou invazi na Ukrajinu. Podle něj se pokoušejí sankcí zbavit za 12 stříbrných. V Bibli ale Jidáš prodává Ježíše za třicet, Peskov se proto stal terčem posměchu.
  21:49

EU odebrala ze svého sankčního seznamu tři ruské prominentní podnikatele: Grigorije Berezkina, Farchada Achmedova a Alexandra Šulgina. Miliardář Achmedov nedávno na uniklém záznamu nadával na ruského prezidenta Vladimira Putina, obviňoval jej, že spuštěním války na Ukrajinu „pohřbil“ Rusko.

Peskov ke kroku uvedl, že EU jen těžko vysvětlí své rozhodnutí. Podle něj si ruští podnikatelé osvojují různé metody, jak se ze seznamu dostat. „Jsou podnikatelé, kteří sklouzli do protiruských pozic a kteří se snaží zbavit sankcí za 12 stříbrných. To jsou zrádci,“ řekl podle agentury Reuters Peskov.

Není jisté, proč Peskov mluvil o dvanácti stříbrných. Podle Nového zákona Jidáš zradil Ježíše za třicet stříbrných. Jidáš byl jedním z dvanácti apoštolů, možná Peskov narážel na toto číslo.

Na sociálních sítích se Putinův mluvčí stal okamžitě terčem posměchu. „Peskov řekl dvanáct, tak to bude dvanáct,“ stojí v jednom příspěvku, který zachycuje předávání peněz Jidášovi.

V mytologii Ruska Moskva zaujímá pozici „třetího Říma“. Rusko samo sebe vnímá jako baštu křesťanství, v rámci této představy i pojímá válku na Ukrajině. Tu líčí jako apokalyptický zápas s ďábelskými silami temnoty zhmotněnými v podobě „bezbožného“ Západu.

Moskva po zahájení invaze začala nazývat ty, kteří nesouhlasí s ruskou invazí či kvůli ní opustili zemi, „zrádci“ či „pátou kolonou“. Agresivní rétorika podle pozorovatelů připomíná vyjadřování totalitních režimů a návrat do dob Sovětského svazu.

Peskov zároveň uvedl, že Moskva jedná s respektem s těmi podnikateli, kteří systematicky a metodicky brání své zájmy u soudu. Rusko podle něj považuje jakékoli zabavení soukromého majetku nebo zásahy do majetku jednotlivce za „v rozporu s mezinárodní legislativou“.

Jeho šéf, prezident Vladimir Putin, též naznačil, že podnikatelé kritizují invazi, aby ochránili své obchodní zájmy. „Je to spojené s touhou těchto lidí udržet si své podnikaní, svá aktiva. Obzvláště, pokud se tito lidé odstěhovali a rozhodli žít v jiné zemi.“

Putin narážel na ruského miliardáře a spoluzakladatele technologické společnosti Yandex Arkadije Volože, jenž žije v Izraeli a na začátku srpna označil invazi za barbarskou. Požádal o vyškrtnutí ze sankčního seznamu EU, k tomu ale nedošlo. Putin jej popsal jako „talentovaného muže“, který má právo vyjádřit svůj názor.

Autor: