19. července 2017 21:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko počítá s odvetou za chystané odstranění pomníků Rudé armádě v Polsku

Valentina Matvijenková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Valentina Matvijenková |

MOSKVA/VARŠAVA Rusko připravuje odvetná opatření, kterými chce potrestat Polsko za plánované odstranění pomníků Rudé armádě. Ve středu to podle agentury Reuters prohlásila předsedkyně Rady federace, tedy horní komory ruského parlamentu, Valentina Matvijenková. Příslušný právní předpis, který do jednoho roku počítá s demontováním všech pomníků komunismu, v pondělí podepsal polský prezident Andrzej Duda.

Zákon o zákazu propagace komunismu se podle polské televize netýká pomníků padlých rudoarmějců na hřbitovech či jiných pietních místech, ale odstranění hrozí památníkům polsko-sovětského „bratrství ve zbrani“. Rusko chystaný krok Varšavy považuje za nemorální a také za nelegální a tvrdí, že zachování pomníků zaručuje rusko-polské ujednání z let 1992 až 1994.

Matvijenková, kterou Reuters označil za blízkého spojence ruského prezidenta Vladimira Putina, polský postup tvrdě kritizuje. Řekla mimo jiné, že ruské ministerstvo zahraničí již připravuje odvetu.

Ruská diplomacie na následný dotaz odkázala novináře na své úterní prohlášení, ve kterém varovala, že polské kroky nezůstanou bez následků. „Polské úřady velmi dobře chápou, jak hluboce urazí ruský lid a lid zemí, které byly součástí SSSR,“ citoval Reuters z prohlášení. „I tak ale ve Varšavě vědomě pokračují s touto nehoráznou provokací,“ dodalo ruské ministerstvo v tiskovém dokumentu.

Polsko-ruské vztahy jsou zatížené mnoha historickými křivdami, včetně vpádu Rudé armády do zad Polákům bojujícím v září 1939 s Němci a zmasakrování polských důstojníků v sovětském zajetí na jaře 1940. Polští historici argumentují, že osvobození Rudou armádou nepřineslo zemi svobodu, ale komunismus. Vztahy mezi oběma státy se vyhrotily po ruské anexi ukrajinského Krymu a kvůli ruské podpoře separatistického povstání v Donbasu.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz