22. května 2017 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nedovážíte naše maso ani víno. Rusko si u WTO stěžuje na Ukrajinu

Syrové maso (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Syrové maso (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

ŽENAVA Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a procedur. Údajná porušení obchodních pravidel podle Moskvy ovlivňují obchod se zbožím a službami, ale také tranzit. Oznámila to WTO.

Ukrajina má nyní 60 dní na urovnání sporu. Poté Rusko může požádat WTO o posouzení případu.

U podání stížnosti již o víkendu informoval ruský ministr pro hospodářský rozvoj Maxim Oreškin. Ten upřesnil, že Rusku vadí zejména zákaz dovozu ruského masa a mléčných výrobků, ryb, vína, nápojů, zařízení pro železnice, hnojiv a mnoha dalších komodit.

Zvláštní postupy podle něj platí při dovozu ruských knih a jiných tištěných produktů. Zvláštní daňový režim je uplatňovaný na dovoz ojetých ruských automobilů. Kromě toho je podle Oreškina na území Ukrajiny zakázána nebo diskriminačním způsobem omezena činnost stovek ruských firem.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz