Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kreml reaguje na vyhošťování diplomatů: Co teď vyvádějí Češi, Bulhaři a Baltové nebudeme tolerovat

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: ČTK

Moskva  Rusko nestrpí to, "co teď vyvádí" Česko, Bulharsko a Pobaltí, prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant. Reagoval na vyhošťování diplomatů následující poté, co české úřady označily agenty ruské vojenské rozvědky GRU za důvodně podezřelé z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 s dvěma oběťmi na životech.

Česko vyhostilo 18 ruských diplomatů, Rusko v odvětě 20 českých. Ruské diplomaty vypověděly také Slovensko, Litva, Estonsko, Lotyšsko a Bulharsko, které rovněž obvinilo Rusko z účasti na výbuších v bulharských skladech munice.

„To, co teď vyvádějí Češi, jak se k nim přidali Bulhaři, jak se k nim rámci té proslavené solidarity přidali Baltové a další - to nebudeme tolerovat. A my to už netolerujeme, což jasně předvádíme,“ řekl mluvčí Kremlu ruské státní televizi Pervyj kanal.

Peskov dodal, že prezident Vladimir Putin vyjádřil „přání Ruska mít dobré vztahy se všemi zeměmi“, ale „bůhvíproč toto poselství zatvrzele nechtějí slyšet ani ve Washingtonu, ani v Bruselu, ani v evropských metropolích“.

Peskov poté tiskové konferenci podle Kommersantu prohlásil, že libovolné kroky, které Moskva udělá, učiní pouze ve svém vlastním zájmu. Odmítl však upřesnit, jaká odvetná opatření by to mohla být. „Rusko reagovalo a bude reagovat. Rusko neponechá bez reakce podobné naprosto nepřijatelné provokační kroky a naprosto neodůvodněná, nedokázaná obvinění,“ dodal.

Peskov v televizi podle agentury TASS také řekl, že počínání Česka a Bulharska vyvolávají pouze „podráždění, lítost, nepochopení“, ale i přání uvidět změny v „schizofrenním stanovisku“ obou států. Obvinění na ruskou adresu označil za „naprosto neopodstatněný nesmysl a lež“.

Mluvčí Kremlu vyjádřil uspokojení, že v tomto případě „nepřevládla agresivní evropská solidarita“ a mnohé členské státy Evropské unie se snaží hodnotit situaci vyváženě a střízlivě . „Samozřejmě si uvědomujeme, že jistý tábor ´mladoevropanů´ v EU už roky předvádí naprosto nepřátelskou náladu vůči Rusku, ale doufáme, že to vyváží názor těch států, které tvoří základ EU a které jsou náchylné ke střízlivější analýze,“ prohlásil.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!