Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Máme raketu na jaderný pohon s neomezeným doletem, tvrdí Putin. Jsme připraveni, kontruje Pentagon

Ruská střela Sarmat obíhá na obloze ve videoprojekci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruská střela Sarmat obíhá na obloze ve videoprojekci. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Informaci, doprovázenou působivou velkoplošnou projekcí, prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují. Americké ministerstvo obrany v reakci na Putinova slova oznámilo, že vývoj ruských zbraní sleduje a v plánech na obranu země s nimi počítá.

Washington podle prezidenta ustupuje od dvoustranných odzbrojovacích dohod, z rozmisťování protiraket po celém světě a posouvání hranic NATO na východ. Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci.

„Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy,“ řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům. Oznámil, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. „Nikdo ve světě takové rakety nemá,“ zdůraznil prezident.

Totéž prý platí o nových podmořských aparátech s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserových systémech, nových nadzvukových zbraních nebo raketách nezachytitelných radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů. Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. „Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší,“ dodal.

‚Musíme Američany přinutit k míru‘

Videoprojekce testů nových ruských zbraní na ruské poslance a hosty shromáždění zapůsobila mohutným dojmem. Posluchači neskrývali nadšení a každou ukázku odměnili bouřlivým potleskem. Výjimkou byl zřejmě čečenský vůdce a věrný stoupenec Kremlu Ramzan Kadyrov, který prý při Putinově projevu usnul.

Hlava státu podle zákonodárců usadila nepřející Západ a zadusila choutky válečníků na ozbrojený útok. „Byl to projev odpovědného světového vůdce, který dobře zná existující hrozby a nachází odpovědi,“ řekl novinářům šéf zahraničního výboru horní parlamentní komory Konstantin Kosačov. „Musíme Američany přinutit k míru a spolupráci, máme na to dost sil,“ dodal.

Ruská střela Sarmat obíhá na obloze při videoprojekci.
Bojová technika vybavená laserovými zbraněmi.

Snímek Kadyrova se zavřenýma očima se objevil na internetu, ale čečenský vůdce informaci o dřímotě obratem popřel. „Nespal jsem a nespím. Spím ostatně málo, musím pracovat. U nás nesmíme zamhouřit oka,“ napsal nasociální síti Telegram.

Opojné nadšení z Putinovy řeči dal v rozhovoru s novináři najevo místopředseda Státní dumy Pjotr Tolstoj. Poselství ruského prezidenta podle něj „zahájilo novou epochu světové politiky,“ kdy se Rusko vrací do pozice přední světové mocnosti. „Hospodářský rozvoj státu s armádní zárukou svrchovanosti je správný recept na rozkvět Ruska,“ uvedl Tolstoj.

USA: Animace se střelami mířícími na Floridu je nešťastná

Podle šéfredaktora časopisu Nacionalnaja oborona Igora Korotčenka musí být z čtvrteční Putinovy prezentace Pentagon v šoku, stejně jako tajná služba CIA. Ruský prezident ukázal, že Amerika je zranitelná a její systém protiraketové obrany není k ničemu, napsal Korotčenko.

Pentagon v následném prohlášení sdělil, že není Putinovým výčtem nových zbraní zaskočen. „Prohlášení nás nepřekvapilo a americký lid může být ujištěn, že jsme plně připraveni,“ uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová.

Podle amerického ministerstva zahraničí Putinovo prohlášení potvrdilo to, že Rusko vyvíjí zbraně v rozporu s mezinárodními ujednáními, mimo jiné s dohodou mezi Moskvou a Washingtonem z roku 1987 o likvidaci střel krátkého a středního doletu. Ministerstvo také uvedlo, že projev prezidenta o jaderném arzenálu sledovalo s velkým zájmem, za nešťastnou a nezodpovědnou pak považuje animaci, při které jaderné hlavice míří očividně na Floridu.

Vladimír Putin pronáší projev během videoprojekce.

Vladimír Putin pronáší projev během videoprojekce.

Poslanci budou šířit osvětu v regionech

Režisér Nikita Michalkov v reakci na poselství uvedl, že Evropa podlehla „atlantickému tlaku“ a zradila své morální a kulturní hodnoty. Rusko ale takovou cestou nepůjde a bude napříště s každým jednat jako rovný s rovným, řekl ruský umělec.

Putinovo poselství bylo zaměřeno do budoucnosti a obsahovalo řadu plánů, úkolů a doporučení, jichž se ministerstva a centrální úřady mají zhostit. Bezprostředně po ukončení projevu se v médiích objevila hlášení resortů o připravovaných opatřeních, která mají prezidentská nařízení naplnit obsahem.

Vedení Státní dumy svolalo už na čtvrtek zvláštní schůzi, kde mají poslanci probrat jednotlivé body poselství hlavy státu. V pátek se poslanci rozjedou do regionů, aby hlas Kremlu přiblížili ruskému venkovu. Osvětu nepochybně spojí s agitací před blížícími se prezidentskými volbami.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!