Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rusko se rozloučilo s Gorbačovem, Putin na smuteční obřad nedorazil

Svět

  9:57aktualizováno  18:15
V Moskvě se v sobotu uskutečnilo poslední rozloučení s bývalým prezidentem Sovětského svazu Michailem Gorbačovem, který zemřel v úterý ve věku 91 let. K hrobu nositele Nobelovy ceny dorazil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, současná hlava země se ceremonie kvůli nabitému programu nezúčastnila.

Poslední rozloučení s Gorbačovem se konalo ve Sloupové síni Domu odborů v Moskvě. Síň v minulosti mnohokrát sloužila jako místo rozloučení s vysokými představiteli SSSR.

Nosiči doprostřed síně umístili Gorbačovovu otevřenou rakev, v pozadí přitom hrála tichá melancholická hudba z filmu Schindlerův seznam. Po obou stranách rakve stáli dva strážci v uniformě, napravo byl umístěn portrét bývalého prezidenta a nalevo seděla jeho rodina. Na místo proudily davy lidí, kteří tam pokládali květiny, než se uklonili, aby Gorbačovovi vzdali hold.

Účast na posledním rozloučení byla tak velká, že akce musela být prodloužena o další dvě hodiny nad rámec stanovených dvou hodin. Podle skupiny pro lidská práva OVD-Info policie ve frontě před Domem odborů zadržela několik lidí. Někteří z nich měli na sobě přichycený odznáček s nápisem „Ne válce“.

Mnozí z návštěvníků podle agentury Reuters uvedli, že chtějí uctít památku Gorbačova jako „mírotvorce“, který odstranil totalitu a dal jim svobodu.

„Chtěl nám dát demokracii a svobodu a ukázalo se, že ještě nejsme moc připraveni,“ řekl miliardář a kritik Kremlu Alexandr Lebeděv, který kdysi s Gorbačovem financoval opozičně zaměřené noviny. „To je velmi nešťastné, ale stále budeme evropskou zemí. Tato část dějin jednou skončí,“ dodal Gorbačovův blízký přítel. Přišli také liberální opoziční politik Grigorij Javlinskij nebo novinář a další laureát Nobelovy ceny za mír Dmitrij Muratov.

Na rozloučení se dostavil i bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je hlasitým podporovatelem války na Ukrajině. Poté zveřejnil na komunikačním kanálu Telegram příspěvek, v němž odkázal na rozpad Sovětského svazu v roce 1991 a obvinil Spojené státy a jejich spojence ze snahy zosnovat rozpad Ruska, což označil za „šachovou partii se Smrtí“.

Gorbačovově rodině se poklonilo také několik významných ruských představitelů a osobností ze světa kultury, včetně zákonodárce ruské Státní dumy Konstantina Kosačeva a popové zpěvačky Ally Pugačovové.

Jedním z několika málo státníků, kteří se pohřbu účastnili, byl maďarský premiér Viktor Orbán. S odvoláním na maďarskou vládu o tom informovala agentura AFP. Setkání s prezidentem Vladimirem Putinem ale v plánu neměl, uvedl Kreml.

Českou republiku zastupovala chargé d’affaires Jana Cimbolincová.

Gorbačov byl po smutečním obřadu pohřben v užším kruhu smutečních hostů na Novoděvičím hřbitově po boku své zesnulé manželky Raisy. Když byla jeho rakev spouštěna do hrobu, hrála ruská hymna. Na Novoděvičím hřbitově bylo pohřbeno mnoho vysoce postavených politiků, intelektuálů, umělců a dalších významných osobností.

Nachází se tam například hrob spisovatelů Michaila Bulgakova, Antona Pavloviče Čechova nebo Nikolaje Gogola. Leží tam rovněž první ruský prezident Boris Jelcin nebo bývalý sovětský vůdce Nikita Chruščov. Většina ostatních sovětských lídrů byla pohřbena u kremelské zdi.

Ve Sloupové síni Domu odborů v metropoli, kde proběhl smuteční obřad, byly vystaveny například ostatky vůdce bolševické revoluce Vladimira Iljiče Lenina, diktátora Josifa Stalina a dalších sovětských vůdců, jako byl Leonid Brežněv, Jurij Andropov nebo Konstantin Černěnko.

Poměrně nenápadný Gorbačovův pohřeb reflektuje znepokojení Kremlu nad jeho odkazem. Zatímco na Západě je zesnulý politik vesměs uctíván mimo jiné za svůj podíl na ukončení studené války, v Rusku mu mnoho lidí zazlívá rozpad Sovětského svazu a následný hospodářský rozvrat země.

Putin Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti v roce 2007 Jelcin. Putin tehdy vyhlásil den státního smutku a společně se světovými představiteli se zúčastnil velkolepého pohřbu v moskevské katedrále Krista Spasitele.

Nyní mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že program prezidentovi neumožní účast na Gorbačovově pohřbu. Ve čtvrtek nicméně položil Putin u Gorbačovovy rakve květiny. Podle Peskova obřad obsahoval „prvky“ státního pohřbu jako například čestnou stráž, stát rovněž pomáhal s jeho organizací.

31. srpna 2022

Autoři: ,