Úterý 9. března 2021svátek má Františka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko pohrozilo odvetou za případný americký útok na Damašek

Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. | foto: Wikipedia

MOSKVA/PRAHA Povstalci v Sýrii připravují provokační akci s chemickými zbraněmi, aby se zdůvodnil chystaný americký útok na vládní cíle v Damašku. V úterý to řekl náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Ruská armáda podle něj na případný americký útok zareaguje protiútokem na rakety a zařízení, z nichž budou vypáleny. O možnosti amerického útoku se v pondělí zmínila americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová.

Gerasimov řekl, že pokud budou ohroženy životy ruských vojáků v Sýrii, odpoví Rusko protiútokem. Haleyová o případném americkém zásahu mluvila v souvislosti s tím, že se nedaří zastavit útoky na syrské civilisty. Gerasimov také uvedl, že připravovaná provokace má Spojeným státům posloužit k obvinění syrské armády z použití chemických zbraní.

„Spojené státy chtějí dodat takzvaný důkaz o smrti mnoha civilistů jako důsledek chyby syrské vlády a ruského vedení, jež ji podporuje. Za to Washington plánuje raketový a bombový útok na vládní čtvrť v Damašku,“ řekl Gerasimov. Upozornil, že v objektech syrského ministerstva obrany jsou i ruští vojáci.

„Budou-li ohroženy životy našich vojáků, ruská armáda odpoví odvetnou akcí na rakety i na odpalovací objekty,“ řekl Gerasimov.

Washington kritizuje Damašek za útoky na východní Ghútu, kde je v obležení na 400 000 civilistů. Podle Moskvy a syrské televize v úterý z východní Ghúty odešla první skupina asi 100 civilistů. Na záběrech syrské televize je vidět, že mezi nimi byli také nemocní a zranění.

Zástupce povstalecké skupiny Džajš al-Islám řekl, že skupina odešla na základě dohody o evakuaci lidí, kteří potřebují ošetřit. Skupina působí ve východní Ghútě. Zprávu o dohodě o evakuaci potvrdil syrský Červený půlměsíc, který je připraven evakuaci zajistit. Podle Džajš al-Islám budou nemocní a jejich doprovod dopraveni k přechodu do Damašku, který leží severně od města Dúmá, což je největší město ve východní Ghútě.

Hlavní mluvčí této skupiny ale vyloučil, že by se z východní Ghúty stáhli také bojovníci jeho organizace. „Naše revoluční ideologie nám nedovoluje prodat krev bojovníků svaté války,“ řekl. Rusko minulý týden nabídlo ozbrojencům a jejich rodinám bezpečný odchod a beztrestnost.

Boje v této oblasti, která se nachází východně od Damašku, trvají od února a o život v nich přišlo přes 1000 lidí. I když Rada bezpečnosti OSN 24. února schválila rezoluci o 30denním příměří, boje neustaly.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...