17. ledna 2018 21:13 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko nijak nepomáhá s řešením korejské krize, řekl Trump

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

WASHINGTON Rusko nijak nepřispívá k řešení krize na Korejském poloostrově a navíc podrývá úsilí Číny, která sice již hodně pomohla, ale mohla by se snažit více. V rozhovoru s agenturou Reuters to prohlásil americký prezident Donald Trump. Řekl také, že Moskva pomáhá KLDR obcházet mezinárodní sankce, takže Pchjongjang se každý den o něco přiblíží ke schopnosti zasáhnout Spojené státy mezikontinentální střelou.

„Rusko nám se Severní Koreou vůbec nepomáhá,“ řekl Trump. „S čím nám pomůže Čína, to Rusko podryje,“ dodal s tím, že pozice v této věci uvolněné Čínou přebírá Rusko.

Na adresu Pekingu hovořil Trump pochvalně, Čínu ocenil například za zastavení dodávek ropy a uhlí. Dodal ale, že Čína by se mohla snažit ještě více.

Ačkoli v minulosti Trump nevylučoval možné přímé jednání se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, nyní vyjádřil pochybnosti, zda by takové rozhovory k něčemu vedly. Na dotaz, zda se pokusil o navázání nějaké formy komunikace s Kimem, se kterým si přes média často vyměňuje urážky, odmítl odpovědět.

Stejně tak prezident odmítl sdělit, zda USA zvažují omezený preventivní úder, který by KLDR dal jasně na srozuměnou, že Washington nehodlá ustoupit. „Hrajeme velmi, velmi těžkou hru pokeru, kdy nechcete odhalit, co máte v ruce,“ vysvětlil.

Americký prezident Donald Trump.
Donald Trump v Bílém domě rozhodl o změně imgračního systému.

KLDR se svým balistickým a jaderným programem k nelibosti Spojených států výrazně pokročila v možnosti zasáhnout americké území. „Ještě tam nejsou, ale jsou blízko. Pokrok dělají každý den,“ řekl Trump. Někteří odborníci se ale s ohledem na poslední severokorejský balistický test domnívají, že KLDR je možná schopná zasáhnout raketou i hlavní město Washington.

ČTK
  • 20Diskuse