Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko popírá informaci o zásahu syrské nemocnice. Zemřelo v ní údajně 13 lidí

Svět

  18:26
DAMAŠEK/MOSKVA - Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek odmítlo informaci, podle které byla při ruském náletu v Sýrii zasažena polní nemocnice. Syrská organizace pro lidská práva ve středu oznámila, že při úterním náletu ruská letadla zasáhla nemocnici a že při útoku zahynulo 13 lidí.

Záběr z kamery pod letadlem zveřejnilo ruské ministerstvo obrany. foto: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek znovu obhajoval ruské akce v Sýrii a řekl, že si Rusko začne brzy se západními partnery vyměňovat informace o pozicích radikálů v Sýrii.

Putin si v Moskvě děkoval s Asadem: Rusko zabránilo tragédii

Ruský prezident odmítá dělení teroristů na umírněné a na ty ostatní. Jediným cílem ruských vojenských operací je podle něj obnova míru v Sýrii. Vojenské akce prý pomohou vytvořit podmínky, za nichž bude možné konflikt začít řešit politickou cestou.

Dohoda o přechodném období

Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová ve čtvrtek prohlásila, že jestliže se Rusku podaří zapojit syrský režim do dohody o přechodném období, bude to dobré. „Myslím, že jsme se z vývoje v Iráku poučili, že je třeba zajistit, aby politický proces a přechodné období přinesly nejenom bezpečnost, ale také zapojení všech částí společnosti,“ řekla Mogheriniová.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dementovala informaci Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o zásahu polní nemocnice. Podle středeční zprávy SOHR byla klinika těžce poškozena a mezi mrtvými byli dva zaměstnanci. SOHR informuje o dění v Sýrii z Británie na základě zpráv, které dostává od svých informátorů ze Sýrie.

„Často jsou zveřejňovány mylné informace, které se připisují SOHR. Je velmi pohodlné informovat o dění v Sýrii z Londýna a nemuset nikam vyjíždět,“ řekla Zacharovová. Kritizovala přitom sdělovací prostředky, které v mnoha případech informace SOHR citují a považují za věrohodné, i když pak byly tyto zprávy dementovány.

Ruská aktivita v Sýrii

Ruská letadla se od 30. září zaměřují na západní a severní části Sýrie a již vytvořila podmínky pro pozemní ofenzivy, které syrská armáda a její spojenci zahájili na několika místech. Z mnoha provincií, zejména z Halabu, se daly na útěk desítky tisíc lidí.

Ruskou ambasádu v Sýrii napadli islamisté. Během demonstrace na podporu Moskvy

Podle Roberta Mardiniho, který vede aktivity Červeného kříže na Blízkém východě a v severní Africe, nálety ztěžují humanitárním pracovníkům přístup k civilistům, kteří potřebují pomoc.

Mardini neobvinil nikoho jmenovitě. Řekl ale, že Červený kříž v minulých dnech mohl díky lokálnímu příměří vyjednanému na čtyřech místech v západní Sýrii dopravit k tamním civilistům jídlo a léky a že dohodnuta byla také evakuace zraněných. Z té ale kvůli náletům a bojům nyní sešlo. Jde o lokality v provincii Idlib, kde operují Rusové, a také o vesnice u libanonské hranice.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!