Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko posílá do Sýrie lodě se zbraněmi, hlásí Reuters. I přes Putinova slova

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

DAMAŠEK/MOSKVA Když ruský prezident Vladimir Putin 14. března oznámil, že se většina ruských vojenských sil stáhne ze Sýrie, očekávalo se, že se ruský ledoborec Jauza vrátí do svého domovského přístavu v Severním ledovém oceánu. Místo toho ale tři dny po Putinově oznámení vyplul z černomořského Novorossijsku do syrského Tartúsu.

Jauza je jedním z plavidel, které mělo zajišťovat zásobování ruského kontingentu v Sýrii. Těžce naložená loď ale místo toho směřuje k Sýrii zřejmě s novou dodávkou zbraní, uvedla dnes agentura Reuters.

Na téže trase plují další ruské lodě a o jejich těžkém nákladu svědčí hluboký ponor. Rusko je podle Reuters odhodláno udržet svou vojenskou infrastrukturu v Sýrii a dál zásobovat syrskou armádu zbraněmi. Do země rovněž vyslalo experty na výbušniny.

Ruská armáda operuje v Sýrii na základnách Hmímím a Tartús. Putin řekl, že si je Moskva ponechá obě a že jim zajistí ochranu.

Rusko začalo bojovat v syrské válce loni v září a Moskva nikdy neupřesnila, jak velký kontingent tam poslala. Ani teď není jasné, čeho přesně se Putinem nařízené částečné stažení týká. Reuters odhaduje, že Rusko mělo v Sýrii 36 bojových letadel a zhruba polovinu jich stáhlo. V pondělí byly ze Sýrie odvezeny tři těžké vrtulníky. Podle analytika Michaila Barabanova „hlavní část kontingentu v Sýrii zůstala, takže není důvod ani omezovat přesuny“ zásob. „Udrženy budou i zbrojní dodávky syrské armádě,“ řekl.

Ruské ministerstvo obrany nezodpovědělo agentuře otázky týkající se důvodů přítomnosti ruského námořnictva ve Středozemním moři ani případných plánů na jejich omezení. Barabanov řekl, že Rusko nemá tolik lodí, aby je mohlo trvale držet v této oblasti.Podle Reuters je patrné, že Rusko od poloviny března nijak neomezilo provoz svých lodí úžinou Bospor a že nahradilo své válečné lodě ve Středozemním moři novými. Jsou v dosahu syrského pobřeží, mohou chránit nákladní lodě a poskytují Rusku možnost odpalovat z moře řízené střely. Ve Středozemním moři má Rusko přes deset vojenských lodí včetně plavidla Zeljonyj dol, vybaveného řízenými střelami schopnými zasáhnout cíle s třímetrovou přesností.

Reuters vychází z fotografií ruských lodí pořizovaných v Bosporu. Je na nich vidět, že jejich paluby byly o mnoho níže na cestě směrem k Sýrii než na zpáteční plavbě. Podle Reuters lodě směřovaly se zbrojním nákladem a vojenskými auty do Sýrie 14 dní před Putinovým rozhodnutím.

Reuters se svou monitorovací technikou zaznamenal, že k Sýrii mířila s nákladem vojenských aut i přepravní loď Alexandr Tkačenko. Na několik dní ale náhle vypadla z rádiového spojení a objevila se znovu, až když byla na zpáteční cestě do Ruska. „Jediné vysvětlení je, že v té době z nějakého důvodu vypnula své rádiové hlášení,“ vysvětluje své domněnky Reuters.

Rusko ve středu oznámilo, že do nedávno dobytého syrského historického města Palmýra posílá své armádní inženýry, kteří budou odstraňovat miny, jež tam nastražili islamisté. Palmýru o víkendu dobyly syrské vládní jednotky podpořené ze vzduchu ruským letectvem. Jak oznámilo ruské ministerstvo obrany, experti byli přepraveni do Sýrie a spolu s nimi tam dorazilo i množství vybavení včetně speciálních robotů. Ruská televize odvysílala záběry, na kterých je vidět, jak vojáci nastupují do armádního letounu na základně mimo Moskvu. Doprovázeli je i psi vycvičení na vyhledávání výbušnin.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...