12. srpna 2014 7:23, aktualizováno  21:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský vpád na Ukrajinu? K hranicím míří 280 aut s humanitární pomocí

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: TwitterReprofoto

MOSKVA Z oblasti Moskvy v noci na úterý vyjela kolona zhruba 280 nákladních automobilů se dvěma tisíci tun humanitárního nákladu pro východní Ukrajinu, oznámily ruské úřady. Vozidla vezou potraviny, léky a zdravotnické potřeby a mobilní elektrické generátory, uvedla agentura ITAR-TASS.

Podle ukrajinského vyjednávače, exprezidenta Leonida Kučmy, i ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova budou ruskou pomoc provázet zahraniční pozorovatelé. Kyjev však podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady dosud vstup kolony na Ukrajinu nepovolil.

Šéf Evropské komise José Barroso Moskvu upozornil, že humanitární pomoc nesmí být použita jako zástěrka pro vojenský zásah ruské armády na Ukrajině. Šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius varoval před tím, aby ruský konvoj nebyl pláštíkem pro pokus o zavedení ruské stálé přítomnosti u Doněcka a Luhanska, bašt rebelů na východě Ukrajiny. Francouzský prezident François Hollande při dnešním jednání s Putinem vyjádřil "značné znepokojení" nad "ruskou jednostrannou misí", která se podle něj smí odehrát "pouze se souhlasem ukrajinských úřadů".

NATO: Ruský vpád je vysoce pravděpodobný

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v rozhovoru pro list The Financial Times uvedl, že kolona vstoupí na území Ukrajiny v prostoru dohodnutém s Kyjevem. Misi prý organizuje Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), konvoj je ale čistě ruský. Podle Peskova jde o výlučně humanitární záležitost, tvrzení o skryté vojenské akci je prý "absolutně absurdní".

Rusko u ukrajinských hranic shromáždilo podle Kyjeva na 45 000 vojáků. NATO upozornilo na "vysokou pravděpodobnost" ruské intervence.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko novinářům ukázal video, na kterém se ruská vojenská technika přebarvuje na bílo, a prohlásil, že tyto stroje rozhodně nemají právo doprovázet humanitární kolonu.

Trasu kolony s ruskou pomocí mají podle Lysenka "během týdne" dohodnout experti MVČK, kteří také mají určit potřeby východních oblastí. "Dokud se nerozhodne o množství, účelu a trase dodávky, tak se (na východě Ukrajiny) neobjeví," prohlásil Lysenko podle listu Ukrajinska pravda.

Lavrov dnes podle ITAR-TASS uvedl, že Moskva souhlasí se všemi podmínkami, které si stanovil Kyjev a trasu konvoje upraví. "Souhlasili jsme s trasou odpovídající požadavkům ukrajinských úřadů. Souhlasili jsme s tím, že naše kamiony se budou po Ukrajině pohybovat s ukrajinskými poznávacími značkami," řekl Lavrov. Podle něj Moskva souhlasí také s tím, že kamiony budou doprovázet zástupci MVČK, Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) i ukrajinských úřadů.

Kolona pojede pod záštitou MVČK a bude doprovázena zástupci OBSE, řekl dříve agentuře Interfax-Ukrajina také Kučma, fungující jako vyjednávač. V pondělí se podle něj s OBSE, Ruskem i zástupci doněckých rebelů dohodlo, že kolona překročí ukrajinské hranice v Charkovské oblasti a odtud pojede do Luhanska, kam má být dopravena i pomoc z Ukrajiny, Evropské unie a USA.

NAPSALI JSME:

MVČK ale žádá, aby mu ruské úřady předaly podrobné informace o objemu a typu pomoci, kterou chce na východ Ukrajiny vyslat.

Podle ruských úřadů veze kolona na Ukrajinu mimo jiné sto tun cukru, 62 tun dětské výživy a 12.000 spacích pytlů. Tisícikilometrová cesta podle agentur potrvá asi dva či tři dny.

Lidovky.cz, ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.